Birinci basamakta takip edilen 2-6 yaş çocuklarda ekran maruziyeti ve gelişimsel sorunların riskinin araştırılması
Investigation of screen exposure and the risk of developmental problems in 2-6 year old children followed in primary care
- Tez No: 842899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamakta takip edilen 2-6 yaş çocuklarda ekran maruziyetini belirlemeyi ve ekran maruziyeti ile gelişim düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.05.2023-30.07.2023 tarihleri arasında Adana ili Yüreğir ilçesi Yenidoğan Aile Sağlığı Merkezi'nde takip edilen 2-6 yaş arası 120 çocuk ve ebeveynleri dahil edildi. Sosyodemografik özellikleri ve ekran kullanımına ait verileri toplamak için ebeveynlere yüz yüze anket yöntemiyle anket uygulandı. Ayrıca, çocuklara Denver Gelişimsel Tarama Testi II (DGTT II) uygulandı ve sonuçlarının değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çocukların %48,3'ünün düşük ekran maruziyetine, %51,7'sinin yüksek ekran maruziyetine sahip olduğu saptandı. DGTT II sonuçları incelendiğinde çocukların %51,7'sinin normal gelişim gösterdiği, %32,5'inin şüpheli gelişim gösterdiği, %15,8'inin anormal gelişim gösterdiği saptandı. Anne eğitim durumu azaldıkça çocukların anormal olma oranının arttığı saptandı (p=0,002). Ailenin toplam geliri azaldıkça çocukların anormal olma oranının arttığı saptandı (p=0,010).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine screen exposure in 2-6 year old children followed in primary care and to investigate the relationship between screen exposure and developmental level. Materials and Methods: 120 children aged 2-6 and their parents, who were followed up at the Yenidoğan ASM in Yüreğir district of Adana province between 01.05.2023 and 30.07.2023, were included in the study. A face-to-face survey was administered to parents to collect data on sociodemographic characteristics and screen usage. Additionally, Denver Developmental Screening Test II (DGTT II) was applied to the children and the results were evaluated. Results: It was found that 48.3% of the children had low screen exposure and 51.7% had high screen exposure. When the DGTT II results were examined, it was determined that 51.7% of the children showed normal development, 32.5% showed suspicious development, and 15.8% showed abnormal development. It was found that as the education level of the mother decreased, the rate of abnormalities in children increased (p=0.002). It was found that as the total income of the family decreased, the rate of abnormality in children increased (p = 0.010).