Karakartal (Kemaliye) porfiri Cu-Au cevherleşmesinin jeokimyasal, jeokronolojik, termokronolojik ve termometrik özellikleri
Geochemical, geochronological, thermochronological and thermometric properties of Karakartal (Kemaliye) porphyry Cu-Au mineralization
  1. Tez No: 842902
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜMRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Kabataş köyü Karakartal (Kemaliye-Erzincan) porfiri tip Cu-Au cevherleşmesinin oluşumu, petrografi, sıvı kapanım, mineral kimyası, U-Pb, 40Ar39Ar ve Re-Os jeokronolojisi, duraylı izotoplar, katodolüminesans verileri kullanılarak irdelenmiştir. Porfiri tip cevherleşmelerin hem alterasyon hem de cevherleşme bakımından tüm tipik özelliklerine sahip olan Karakartal cevherleşmesi Keban Metamorfitleri ve Munzur kireçtaşlarını keserek 48.84±0.19 My ile 47.76±0.35 my arasında yerleşen çok fazlı Kabataş volkanikleri ile ilişkili oluşmuştur. Çalışma alanında cevherleşme ve alterasyonun oluşumu Kabataş volkaniklerinin yerleşimi ile hidrotermal çözeltinin sıcaklığının 200 oC'ye düştüğü yaklaşık 46 my arasında 3 My yıllık bir süreçte oluştuğu belirlenmiştir. Serizit alterasyonu 515-334 oC sıcaklığa ve ortalama %45 NaCl eşleniği tuzluluğa sahip hidrotermal çözelti ile ilişkili olarak oluşmuştur. Kuvars damarları içerisinde gözlenen yüksek tuzluluğa sahip çok fazlı sıvı kapanımlarda halit, silvit, MgCl, manyetit/hematit, pirit, anhidrit ve rutil gibi katı fazlar bulunmaktadır. Bu damarların oluşumunda birbirlerini üzerleyen çok fazlı hidrotermal çözeltinin etken olduğu katodolüminesans görüntülerinde açıkça gözlenmiştir. Kuvars damarlarında gözlenen ergiyik kapanmların biyotit ve klorit ile benzer kimyaya sahip olduğu ortaya konulmuştur. Porfiri yataklar ile ilişkili olabilecek magmatik kütlelerin üretkenlik potansiyelinin araştırılmasında yitim ile ilişkili olmayan sistemlerde zirkon iz elementlerin tüm kayaç verilerine göre daha sağlıklı sonuç verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the formation of the Karakartal (Kemaliye-Erzincan) porphyry-type Cu-Au mineralisation at Kabataş village using petrography, fluid inclusion, mineral chemistry, U-Pb, 40Ar39Ar and Re-Os geochronology, stable isotopes and cathodoluminescence data. The Karakartal mineralisation, which has all the characteristics of porphyry-type mineralisation in terms of both alteration and mineralisation, was formed in association with the Kabataş multi-phase volcanics, which intruded the Keban metamorphics and Munzur limestones between 48.84±0.19 Ma and 47.76±0.35 Ma. It was determined that the formation of mineralisation and alteration in the study area occurred in a period of 3 My between the emplacement of the Kabataş volcanics and about 46 My, when the temperature of the hydrothermal solution decreased by 200 oC. The serizite alteration was formed in relation to the hydrothermal solution with a temperature of 515-334 oC and an average salinity of 45% NaCl equivalent. Solid phases such as halite, silvite, MgCl, magnetite/hematite, pyrite, anhydrite and rutile are present in multiphase high salinity fluid inclusions observed in quartz veins. The cathodoluminescence images clearly show that the overlapping multiphase hydrothermal solution is effective in the formation of these veins. Fertility potential of magmatic intrusions that may be associated with porphyry deposits, it has been observed that zircon trace elements give more reliable results than whole rock data in non-subduction systems.