Polikistik over sendromlu kadınlarda insülin direnci ile nötrofil/lenfosit oranı, ortalama trombosit hacmi ve trombosit dağılım genişliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between insulin resistance and neutrophil/lymphocyte ratio, mean platelet volume and platelet distribution width in women with polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 842942
  2. Yazar: SERHAT AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Polikistik over sendrom (PKOS)'lu kadınlarda insülin direnci sık görülmektedir. PKOS tanılı kadınlarda insülin direnci ile hemogramdaki inflamatuar parametreler olan nötrofil lenfosit oranı (NLO), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW) arasındaki ilişkiyi retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ocak 2019-Ocak 2023 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrin Ana Bilim Dalı polikliniğince takip edilen benzer yaş ve vücut kitle indeksine sahip (VKI) PKOS tanısı almış ve insülin direnci olan 30 çalışma grubu hastası ile PKOS tanısı olmayan ancak insülin direnci olan 30 kontrol grubu kadın hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş, VKI, hemogram parametreleri, metabolik parametreleri, hormonal parametreleri analiz edildi Bulgular: Çalışma grubu hastalarının yaş ortalaması 24,83±2,90 yıl iken, hastaların tamamı kadın hastadır (%100). Kontrol grubun yaş ortalaması ise 26,57±5,97 yıl olup hastaların tamamı kadın hastadır (%100). Çalışma grubu hastalarının VKİ ortalaması 28,96±4,54, kontrol grubu hastalarının VKI ortalaması 29,96±3,66'dir ve arada istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yoktur (p=0,351). Çalışma grubu ve kontrol grubunun HOMA-IR, NLO, MPV ve PDW değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark görülmemiştir (sırasıyla p=0,979, p=0,654, p=0,857, p=0,908). Hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki insülin direnci ile NLO, MPV, PDW ilişkisi incelendiğinde aralarında istatiksel açıdan anlamlı herhangi bir korelasyon görülmemiştir. (sırasıyla r = -0,010, r = -0,061, r = -0,057). PKOS'lu hastalarda prolaktin ile TSH ilişkisi incelenmiş ancak istatiksel açıdan anlamlı sonuç görülmemiştir. (r = -0,120). PKOS'lu hastalarda total testosteron ile hemogramdaki inflamatuar parametreler karşılaştırıldığında, total testosteron ile NLO ve PDW arasında istatiksel açıdan anlamlı bir sonuç görülmezken ( sırayla r = -0,357, r = -0,252), total testosteron ile MPV arasında negatif korelasyon saptanılmıştır (r = -0,392). Sonuç: PKOS tanılı hastalarda insülin direnci ile NLO, MPV ve PDW arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Ancak PKOS tanılı hastalarda total testosteron ile MPV arasında negatif bir korelasyon saptanılmış olup, androjen seviyeleri ile hemogramdaki inflamatuar parametreler arasında daha geniş katılımlı ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin resistance is common in women with polycystic ovary syndrome (PCOS). We aimed to retrospectively evaluate the relationship between insulin resistance and the inflammatory parameters in the hemogram, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW), in women diagnosed with PCOS. Material and methods: Our study was conducted with 30 control group patients with similar age and body mass index (BMI), diagnosed with PCOS and insulin resistance, who were followed up by the Endocrine Department outpatient clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital between January 2019 and January 2023. A total of 60 patients, including 30 control group female patients who were not diagnosed with PCOS but had insulin resistance, were included. Age, BMI, hemogram parameters, metabolic parameters and hormonal parameters of all patients included in the study were analyzed. Results: The mean age of the study group patients was 24.83±2.90 years, with all participants being female (100%). The mean age of the control group was 26.57±5.97 years, and all participants in this group were also female (100%). The mean body mass index (BMI) for the study group patients was 28.96±4.54, and for the control group patients, it was 29.96±3.66, with no statistically significant difference between them (p=0.351). When comparing the HOMA-IR, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), and platelet distribution width (PDW) values between the study and control groups, no statistically significant differences were observed (p=0.979, p=0.654, p=0.857, p=0.908, respectively). Examining the correlation between insulin resistance and NLR, MPV, and PDW in both groups revealed no statistically significant correlation (r = -0.010, r = -0.061, r = - 0.057, respectively). The relationship between prolactin and thyroid-stimulating hormone (TSH) was investigated in PCOS patients, but no statistically significant result was observed (r = -0.120). When comparing total testosterone with inflammatory parameters in the hemogram in PCOS patients, no statistically significant result was found between total testosterone and NLR and PDW (r = -0.357, r = -0.252, respectively), while a negative correlation was detected between total testosterone and MPV (r = -0.392). Conclusion: In patients diagnosed with PCOS, no significant relationship was found between insulin resistance and NLR, MPV, and PDW. However, a negative correlation was detected between total testosterone and MPV in PCOS diagnosed patients. Further comprehensive studies with broader participation are needed to investigate the relationship between androgen levels and inflammatory parameters in the hemogram.