Obez ve non-obez polikistik over sendromlu hastalarda glomeruler filtrasyon hızı ve metabolik ve inflamatuar parametrelerle ilişkisi
Relationship between glomeruler filtration speed and metabolic and inflammatory parameters in obese and non obes polycytic over syndrome
- Tez No: 478150
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), başlıca ovulatuvar disfonksiyon ve hiperandrojenizm ile karakterize olan, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrinolojik bozukluklardan biridir. PKOS'un nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çok sayıda kanıt PKOS'un hem kalıtsal hem de kalıtsal olmayan intrauterin ve ekstrauterin faktörlerin katkılarıyla ortaya çıktığını göstermektedir. Bu faktörlerin arasında en sık insülin direnci ve obezite görülür. PKOS, metabolik sendrom, Tip 2 diabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar ve endometriyal karsinom riskinin artmasıyla ömür boyu etkilere sahiptir. PKOS hastalarında subklinik düşük dereceli inflamasyon vardır. Subklinik inflamasyonun hem PKOS patogenezinde, hem de metabolik komplikasyonların ortaya çıkmasında etkili faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Yapılan birçok çalışmada PKOS'ta subklinik inflamasyonun belirlenmesinde hsCRP, fibrinojen, TNF-alfa, IL-1, IL-6 gibi inflamatuar parametreler anlamlı olarak yüksek tespit edilmiştir. Son zamanlarda, hem inflamasyondaki akut durumu yansıtan nötrofil yüksekliğini, hem de akut fizyolojik stres sonrası oluşan lenfopeniyi yansıtan bir ölçüm kullanılmaya başlanmıştır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ile hesaplanan bu ölçüm yapılan çalışmalarda diğer inflamatuar parametrelerle birlikte kullanılmış ve inflamatuar durumun iyi bir göstergesi olduğu tespit edilmiştir. Böbrek fonksiyon bozukluğunun varlığı veya derecesi ile ilgili en yararlı bilgiler glomerüler filtrasyon hızının (GFR) tahmin edilmesinden elde edilmektedir. GFR işlev gören tüm nefronların filtrasyon hızlarının toplamını yansıtır. PKOS'un subklinik düşük dereceli inflamasyon ve insülin direnci, dislipidemi, glukoz intoleransı, hipertansiyon, obezite gibi metabolik bozukluklarla ilişkili olması beraberinde GFR değişiklerini getirebilir. Yapılan önceki çalışmalarda non-obez PKOS'lu hastalara sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında GFR değerleri normal sınırlarda olmakla birlikte anlamlı olarak daha yüksek GFR değerleri tespit edilmiştir. GFR yüksekliği, artan inflamatuvar durum sonucu oluşan vasküler, tübüler ve endotelyal değişikliklerin sonucudur. Yapılan bazı çalışmalarda GFR ve NLO arasında pozitif korelasyon olduğu ve NLO'nun renal fonksiyonlardaki bozulmayı öngörebileceği gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda, obez ve non-obez PKOS hastalarında glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ölçümü (MDRD formülü) yoluyla böbrek fonksiyonlarının araştırılması, böbrek fonksiyonları ile metabolik ve inflamatuar parametreler arasındaki ilişkiyi ve obezitenin bu duruma katkısının olup olmadığını araştırmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is one of the most common endocrinological disorders in women of childbearing age, characterized mainly by ovulatory dysfunction and hyperandrogenism. The cause of PCOS is not fully known. Numerous evidence suggests that PCOS is caused by both intrauterine and extrauterine factors, both hereditary and non-hereditary. Among these factors, insulin resistance and obesity are the most common. PCOS has lifelong effects with increased metabolic syndrome, Type 2 diabetes mellitus, cardiovascular disease, and endometrial carcinoma risk. There is subclinical low grade inflammation in PCOS patients. Subclinical inflammation is thought to be one of the effective factors in the pathogenesis of PCOS and in the emergence of metabolic complications. In many studies, inflammatory parameters such as hsCRP, fibrinogen, TNF-alpha, IL-1, IL-6 were significantly higher in subclinical inflammation in PCOS. Recently, a measurement that reflects both the height of the neutrophil, which reflects the acute state of inflammation, and lymphopenia after acute physiological stress, is beginning to be used. This measurement, calculated by the neutrophil / lymphocyte ratio (NLO), was used in conjunction with other inflammatory parameters in studies performed and found to be a good indicator of inflammatory status. The most useful information about the presence or grade of renal dysfunction is obtained by estimating glomerular filtration rate (GFR). The GFR reflects the sum of the filtration rates of all nephrons that are functioning. Subclinical low-grade inflammation of the PCOS and metabolic disturbances such as insulin resistance, dyslipidemia, glucose intolerance, hypertension, and obesity are associated with GFR changes. When compared with healthy non-obese PCOS patients in previous studies, GFR values were found to be within normal limits, but significantly higher GFR values were determined. Elevation of GFR is the result of vascular, tubular and endothelial changes resulting from increased inflammatory status. In some studies it has been shown that there is a positive correlation between GFR and NLO, and NLO is predictive of impairment in renal function. In our study, we sought to investigate renal function through the measurement of glomerular filtration rate (GFR) (MDRD formula) in obese and non-obese PCOS patients, the relationship between renal function and metabolic and inflammatory parameters, and the contribution of obesity to this condition.