Farklı dijital planlama görüntülerinin hastaların estetik algısı ve ortodontik tedavi görme isteği üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Anket çalışması
Evaluation of the effect of different digital set-up images on patients' aesthetic perception and desire for orthodontic treatment: A survey study
  1. Tez No: 842943
  2. Yazar: TUĞBA ÇARKACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET PALA MUTLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı hastaların ve velilerinin ortodontik tedaviyle ilgili motivasyonlarını, beklentilerini değerlendirmek ve tedavinin en başında dijital olarak tedavi sonunda dişlerinin nasıl görüneceği gösterilen hastalardaki tedavi görme isteği ve motivasyonu değerlendirmektir. Ayrıca maloklüzyonun çeşitli formlarda düzeltildiği dijital planlamalar (set up) kullanılarak ortodontik tedavi görmemiş hastaların, velilerinin ve ortodontik tedavi görmüş hastaların hangi maloklüzyonu ne kadar algıladıklarını, hangi görüntünün daha çekici kabul edildiğini değerlendirmektir. Çalışmaya ilk aşamada 15-18 yaşlar arasındaki daha önce ortodontik tedavi görmemiş hastalar ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Hastalar ve velilerine ortodontik tedavi motivasyonları, endişeleri ve beklentileriyle ilgili yazılı anket soruları sorulmuş ve hastalardan 3 boyutlu ağız içi tarama alınmıştır (Trios3 (3Shape, Copenhagen, Denmark)). Bu dijital tarama modelleri OnyxCeph3TM (Image Instruments, Chemnitz, Germany) programına aktarılmıştır. Programda her hasta için dişlerin tahmini olarak ortodontik tedavi sonunda nasıl görüneceğini gösteren simülasyon oluşturulmuştur ve bu görüntüler hastalara ve velilerine gösterilmiştir. Dijital görüntüler gösterildikten sonraki ortodontik tedavi istekliliğinde değişiklik olup olmadığı değerlendirilmiştir. İkinci aşamada maloklüzyon algısını değerlendirmek için kompleks maloklüzyonu olan bir hastanın ağız içi tarama modeli kullanılarak dijital olarak değiştirilmiş 16 farklı görüntü oluşturulmuştur. Bu görüntüler ilk aşamada anket yapılan aynı hasta ve veli gruplarına, buna ek olarak ortodontik tedavi gören hasta grubuna gösterilmiştir. Sonuçlarımıza göre ebeveynler ve hastalar ortodontik tedaviyi çoğunlukla estetik kaygılar sebebiyle istemektedir. Ebeveynler çocuklarına göre çocuklarının ortodontik tedaviye daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünmektedir ve ortodontik tedaviyi çocuklarından daha fazla istemektedir. Dijital tedavi sonu set up'ı gösterildikten sonra hem hastalarda hem de ebeveynlerde ortodontik tedavi görme isteklilik puanında istatistiksel olarak anlamlı artış olmuştur. Değiştirilmiş simülasyon görüntüleri değerlendirildiğinde ortodontik tedavi gören hasta grubu görüntülere en düşük puanları vermiştir ve tüm gruplarda openbite'ın düzeltildiği simülasyonlar en çekici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the motivations and expectations of patients and their parents regarding orthodontic treatment and to evaluate the desire and motivation to receive treatment in patients who are digitally shown at the beginning of the treatment how their teeth will look at the end of the treatment. In addition, by using digital plans (set-ups) in which malocclusion is corrected in various forms, it is evaluated to what extent patients who have not received orthodontic treatment, their parents and patients who have received orthodontic treatment perceive which malocclusion and which image is considered more attractive. In the first stage of the study, patients between the ages of 15-18 who had not received orthodontic treatment before and their parents were included. Written survey questions were asked to patients and their parents about their orthodontic treatment motivations, concerns and expectations, and a 3D intraoral scan was taken from the patients (Trios3 (3Shape, Copenhagen, Denmark)). These digital scanning models were imported into the OnyxCeph3TM (Image Instruments, Chemnitz, Germany) program. In the program, a simulation was created for each patient, showing how the teeth would appear at the end of orthodontic treatment, and these images were shown to the patients and their parents. It was evaluated whether there was a change in orthodontic treatment willingness after the digital images were shown. In the second stage, 16 different digitally modified images were created using the intraoral scanning model of a patient with complex malocclusion to evaluate the perception of malocclusion. These images were shown to the same patient and parent groups that were surveyed in the first stage, as well as to the group of patients receiving orthodontic treatment. According to our results, parents and patients request orthodontic treatment mostly due to aesthetic concerns. Parents think that their children need orthodontic treatment more than their children and they want orthodontic treatment more than their children. After the digital treatment end set-up was shown, there was a statistically significant increase in the willingness to receive orthodontic treatment score in both patients and parents. When the modified simulation images were evaluated, the group receiving orthodontic treatment gave the lowest scores and the simulations with openbite correction were found to be the most attractive in all groups.