Egzersiz bağımlılığının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum üzerine etkisi
The effect of exercise addiction on attitudes towards healthy nutrition
  1. Tez No: 842958
  2. Yazar: MEHMET TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersiz bağımlılığının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmaya Konya ilinde haftada en az 3 gün ve üzeri düzenli fiziksel aktivite yapan 496 (299 erkek, 197 kadın) birey gönüllü olarak katılmıştır. Erkek katılımcıların yaşları ortalaması 23,44±9,27 yıl, boyları ortalaması 178,08±0,06 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 74,75±12,03 kg, vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 23,58 ± 3,75 kg/m2 , kadın katılımcıların yaşları ortalaması 29,78±8,00 yıl, boyları ortalaması 164,66±0,05 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 62,93±9,75 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 23,27 ± 3,80 kg/m2 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”ve ''Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of exercise addiction on attitudes towards healthy nutrition. 496 individuals (299 male, 197 female) who engaged in regular physical activity at least 3 days a week or more in Konya voluntarily participated in the study. The mean age of male participants is 23.44±9.27 years, the mean height is 178.08±0.06 cm, the mean body weight is 74.75±12.03 kg, the mean body mass ındex is 23.58 ± 3.75 kg/m2 the mean age of female participants is 29.78±8.00 years, the mean height is 164.66±0.05 cm, the mean body mass ındex is 23,27 ± 3,80 kg/m2 the mean body weight is the mean weight was determined as 62.93±9.75 kg.“Exercise Addiction Scale”and“Attitude Scale towards Healthy Nutrition”were used as data collection tools in the study.