Postpartum depresyonu etkileyen faktörlerin araştırılması
Factors affecting postpartum depression research
  1. Tez No: 842979
  2. Yazar: AHMET ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ATIŞ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Kliniğimizdeki postpartum hastalarda postpartum depresyon (PPD) oranını belirlemek ve etkileyen risk faktörlerini araştırmak. YÖNTEM: 1 Temmuz 2022 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında kliniğimizde postpartum dönemde takip edilen 18-45 yaş arası, daha önce psikiyatrik bir hastalık tanısı olmayan ve Postpartum 1. ay kontrollerinde Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) kaydedilmiş hasta dosyalarının rastgele seçilmesi planlandı. Bu uygulamaya hastaların kişisel, gebelik ve doğum özellikleri eklenerek olgu rapor formuna kaydedilmesi planlandı. Kaydedilen verilere istatistiki analizler yapılarak postpartum depresyon risk faktörleri tarandı. BULGULAR: Çocuk sayısı fazla olan, eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan, bebeği en az 1 hafta süreyle yenidoğan yoğun bakımda yatan, emzirmeyen, plansız bir şekilde gebe kalan, bebek bakım desteği almayan ve geçmişinde depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bir hastalık öyküsü olan lohusaların Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) sonuçlarında postpartum depresyon görülme oranı diğer lohusalara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Emzirme ve lohusalık sürecinde bebek bakım desteği olması koruyucu faktör olarak saptandı. Annenin yaşı, boyu, kilosu, çalışma durumu, gebelikte geçirilen GDM, GHT, HEG ve Hipotiroidi gibi gebelikle ilgili hastalıklar ve bu hastalıklara bağlı hastane yatışı ya da ilaç kullanımı öyküsü, PMS öyküsü, doğum komplikasyonları, postpartum komplikasyonlar, gebelikte veya öncesinde alkol ve sigara kullanımı, doğum kilosu ve haftası ve doğum şekli ile PPD arasında anlamlı ilişki kurulamadı. SONUÇ: Postpartum Depresyon, gebelik ve lohusalık sürecinden başlayarak iki yıla kadar uzayabilen bir süreçte kadınları etkileyen yaygın bir toplumsal halk sağlığı sorunudur. Elde etmiş olduğumuz sonuçlar; gebelik ve lohusalık sürecinde emzirmenin eğitimlerle ve uygulamalarla desteklenmesi ve mümkünse bebek bakım sürecinde hastanede ve evde anneye yardım edilmesi PPD riskini azaltılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to determine the rate of postpartum depression (PPD) in postpartum patients in our clinic and to investigate the risk factors affecting it. METHODS: Between July 1, 2022 and July 1, 2023, it was planned to randomly select the files of patients aged 18-45 years who were followed up in the postpartum period in our clinic, and who had Edinburgh Postpartum Depression Scale recorded in the postpartum 1st month controls. Personal, pregnancy and delivery characteristics of the patients were added to this application and recorded in the case report form. The recorded data were statistically analyzed and risk factors for postpartum depression were screened. RESULTS: The rate of occurrence of Postpartum Depression (PPD) was found to be statistically significantly higher in postpartum women who had a high number of children, low educational and socio-economic levels, whose babies were hospitalized in neonatal intensive care for at least 1 week, did not breastfeed, had unplanned pregnancies, received no baby care support, and had a history of psychiatric disorders such as depression and anxiety compared to other postpartum women according to the results of the Edinburgh Postpartum Depression Scale. Breastfeeding and receiving baby care support during the postpartum period were identified as protective factors. There was no statistically significant relationship found between PPD and the mother's age, height, weight, work status, gestational diabetes mellitus (GDM), gestational hypertension (GHT), hospitalization or medication history related to these pregnancy-related illnesses, premenstrual syndrome (PMS) history, childbirth complications, postpartum complications, alcohol and cigarette use during or before pregnancy, birth weight and week, and the mode of delivery. CONCLUSION: Postpartum Depression is a common public health issue that affects women from pregnancy through the postpartum period, which can extend up to two years. Our findings suggest that providing support for breastfeeding during pregnancy and the postpartum period through education and practical assistance, and if possible, assisting the mother in both hospital and home settings during infant care, could potentially reduce the risk of PPD.