Anormal uterin kanama şikayetiyle başvuran hastalarda yapılan endometrial örnekleme sonuçlarının histerektomi sonrası nihaipatolojilerle karşılaştırılması
Comparison of endometrial sampling results with final pathology after hysterectomy in patients presenting with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 842980
  2. Yazar: MECHTAP KIRTZALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Araştırmanın amacı anormal uterin kanama şikayeti olan hastaların endometrial örnekleme sonuçlarının nihai patolojiye ne kadar yakın sonuç verdiğini tespit etmek ve biyopsinin tanıdaki doğruluğunu araştırmaktır. YÖNTEM: 1 Temmuz 2019-1 Temmuz 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğine anormal uterin kanama şikayetiyle başvuran 40-75 yaş arasındaki 573 kadının demografik özellikleri, gravida, parite, vücut kitle indeksi, endometrial kalınlık ölçümleri, endometrial örnekleme patoloji sonuçları ve histerektomi sonrası nihai patoloji sonuçları hastane elektronik veri ortamında belirlendi. BULGULAR: Kliniğimizde yapmış olduğumuz 573 vaka serilik retrospektif çalışmada endometrial örnekleme ve nihai patoloji sonuçlarını karşılaştırdık. Alınan biyopsi materyallerinden %34,4 ü normal endometrium, % 27,9 u yetersiz materyal ve % 24,6 sı polip olarak raporlandı. Nihai patolojilerde ise; %57,2 normal endometrium, % 18,3 ü polip ve % 17,8 i atrofi olarak saptandı. Adenokarsinom saptanan olguların pozitif prediktif değeri %88,89 olarak bulundu. Atrofi saptanan olguların pozitif prediktif değeri % 79,17 olarak bulundu. Atipili endometrial hiperplazi saptanan olguların %25 i adenokarsinom olarak raporlandı. SONUÇ: Endometrial biyopsi, endometrial patolojinin tanısında özellikle de adenokarsinom tanısında duyarlı ve spesifik bir testtir ancak yine de fokal lezyonlarda ek tanı yöntemlerine gerek duyulabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of the research is to determine how close the endometrial sampling results of patients complaining of abnormal uterine bleeding are to the final pathology and to investigate the accuracy of biopsy in diagnosis. METHODS: Demographic characteristics, gravida, parity, body mass index, endometrial thickness measurements, endometrial changes of 573 women between the ages of 40 and 75 who applied to the Gynecology Clinic of the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital with complaints of abnormal uterine bleeding between July 1, 2019 and July 1, 2023. Sampling pathology results and final pathology results after hysterectomy were determined in the hospital electronic data environment. RESULTS: We compared endometrial sampling and final pathology results in a retrospective study of 573 cases we conducted in our clinic. Of the biopsy materials taken, 34.4% were reported as normal endometrium, 27.9% as insufficient material and 24.6% as polyps. In final pathologies; 57.2% was found to have normal endometrium, 18.3% to have polyps and 17.8% to have atrophy. The positive predictive value of cases with adenocarcinoma was found to be 88.89%. The positive predictive value of cases with atrophy was found to be 79.17%. 25% of the cases with endometrial hyperplasia with atypia were reported as adenocarcinoma. CONCLUSION: Endometrial biopsy is a sensitive and specific test in the diagnosis of endometrial pathology, especially adenocarcinoma, but additional diagnostic methods may still be required in focal lesions.