Yoğun suyollarında gemi çatışma kazalarının risk analizi
Risk analysis of ship collisions in congested waterways
  1. Tez No: 842987
  2. Yazar: AYYÜCE YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşen dünyada deniz yolu taşımacılığına artan talep sonucu, dünyanın önemli ticari bölgelerini bağlayan önemli suyollarındaki gemi trafik yoğunluğu da gün geçtikçe artmaktadır. Yoğun suyollarında gerçekleşen çatışma kazalarının ciddi sonuçları olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı yoğun suyollarında çatışma kazalarının risk analizini gerçekleştirerek buralardaki emniyeti arttırmaktır. Çalışmada risk analizini gerçekleştirmek amacıyla mevcut literatür ve geçmiş kaza raporları incelenerek uzman görüşleri yardımıyla çıkarılan kök nedenlerden insan hatasıyla ilişkili olanların olasılıkları Bilişsel Güvenilirlik ve Hata Analizi Yöntemi (CREAM) ile diğer kök nedenlerin olasılıkları ise Bulanık Mantık belirlenmiştir. Ardından Hata Ağacı Analizi yöntemiyle risk değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Dikkat dağınıklığı ve aşırı zihinsel yük kök nedenlerinin yoğun suyollarında çatışma kazaları üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the growing demand for maritime transportation in the globalized world, the density of ship traffic in the congested waterways connecting major economic districts is steadily increasing. Collisions occurring in congested waterways might result in significant consequences. The objective of this study is to enhance safety in congested waterways by conducting a risk analysis of ship collision accidents. To conduct risk analysis in the study, we analyzed the existing literature and past accident reports and revealed the root causes with the assistance of expert opinions. The probabilities of root causes related to human error were determined using the Cognitive Reliability and Error Analysis Method (CREAM), whereas the probabilities of other root causes were determined using Fuzzy Logic. Subsequently, a risk assessment was conducted utilizing the Fault Tree Analysis method. It has been determined that distraction and mental overload are the primary factors contributing to collision accidents in congested waterways.