Kolonoskopi planlanan hastalarda mobil uygulama temelli bağırsak hazırlığı eğitiminin hastanın bağırsak hazırlığı uyumuna, kalitesine ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of mobile application-based bowel preparation training on bowel preparation compliance, quality, and anxiety levels in patients scheduled for colonoscopy
- Tez No: 842988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Yeterli bağırsak hazırlığı kolonoskopide bağırsak mukozasının doğru gözlenmesi ve değerlendirilmesinde ön koşuldur. Kolonoskopi hazırlık sürecinde etkili eğitimin, hastaların bağırsak hazırlık kalitesini ve uyumunu önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir. Literatürde bağırsak hazırlık eğitiminin etkinliğini artırmaya yönelik birçok yenilikçi yöntem (eğitim kitapçığı, poster, video, kısa mesaj vb.) kullanıldığı, ancak mobil uygulama ile eğitiminin kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmada, kolonoskopi planlanan hastalarda mobil uygulama temelli bağırsak hazırlık eğitiminin hastanın bağırsak hazırlığı uyumuna, kalitesine ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Prospektif, tek-kör randomize kontrollü olan bu araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin Endoskopi ünitesine ayaktan başvuran hastalardan araştırma ölçütlerine uyan 160 hasta oluşturdu. Hastalar araştırmacı tarafından yazılı- sözlü eğitim ile birlikte mobil uygulama eğitimi alan girişim grubuna (n=80) ya da sadece yazılı- sözlü eğitim alan kontrol grubuna (n=80) rastgele atandı. Araştırmanın birincil sonucu bağırsak hazırlık kalitesi puanı, ikincil sonuçları ise hastaların bağırsak hazırlık işlemlerine uyumu ve işlemden önce değerlendirilen anksiyete düzeyidir. Araştırma öncesinde etik ve kurum izni alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Adequate bowel preparation is a prerequisite for the accurate observation and evaluation of the intestinal mucosa during a colonoscopy. It is known that effective education in the colonoscopy preparation process significantly improves the quality and compliance of patients with bowel preparation. Various innovative methods (e.g., training booklets, posters, videos, text messages) are used to increase the effectiveness of bowel preparation training, but information about training with mobile applications in the literature is limited. This study aimed to determine the effect of mobile application-based bowel preparation training on bowel preparation compliance, quality, and anxiety levels in patients scheduled for colonoscopy. Method: The sample of this prospective, single-blind randomized controlled study consisted of 160 outpatients who met the inclusion criteria and presented to the Endoscopy unit of a university hospital. The patients were randomly assigned by the researcher to the experimental group (n=80), which received mobile application training along with written-verbal training, or to the control group (n=80), which received only written-verbal training. The primary outcome of the study was the bowel preparation quality score of each patient, and the secondary outcomes were are their compliance with the bowel preparation procedures and levels of anxiety assessed before the procedure. Ethical and institutional permission was obtained before the study.