Farklı gren kalınlığına sahı̇p frezlerı̇n cam seramı̇k restorasyonlarda marjı̇nal uyuma etkı̇sı̇
Marginal fit effect of burs with different grain thicknesses in glass ceramic restorations
- Tez No: 842986
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ERHAN ÇÖMLEKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: In vitro koşullarda yürütülen çalışmanın amacı; günümüzün vazgeçilmezi olan bilgisayar destekli tasarım ve üretim teknğiyle üretilen cam seramik restorasyonların basamak uyumu için farklı gren boyutlarına sahip frezlerle çalışmanın marjinal uyuma olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yapılan güç analizi sonucuna göre, çalışmada 5 grup ve her alt grupta 10 örnek olacak şekilde mine bütünlüğü bozulmamış 50 adet gömülü insan molar dişi kullanılmıştır (n=10). İlk grupta sadece siyah kuşak (181 µm), ikinci grupta sadece yeşil kuşak (151 µm), üçüncü grupta sadece nötr kuşak (107 µm) chamfer uçlu uca doğru incelen kesim frezi ile preparasyon tamamlandı. Dördüncü grup dişlerde siyah kuşakla (181 µm) preparasyona başlanıp kırmızı kuşakla (46 µm) kesim bitirildi. Beşinci grup dişlerde yeşil kuşakla (151 µm) preparasyona başlanıp kırmızı kuşakla (46 µm) kesim bitirildi. Her örnek ayrı ayrı ağız içi tarayıcı (Virtuo Vivo, Dental Wings, Montreal, Kanada) kullanılarak tarandı. Elde edilen STL dosyaları üzerinde Exocad V 2.2 CAD tasarım programı kullanılarak kron tasarımı yapıldı. Lityum disilikat ile güçlendirilmiş seramik bloklar (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent) klinik tip kazıyıcı (Camcube M10, Camcube İzmir, Türkiye) kullanılarak kazındı. Tüm örneklerin marjinal aralık değerlendirilmesi stereomikroskop (MZ16, Leica, Wetzlar, Almanya) ile incelendi. Her örneğin bukkal, mezial, palatinal/lingual ve distal yüzeylerinin marjin bölgesinden 840 Lp/mm çözünürlük, x20 büyütme ile görüntüler alındı. Her bir yüzeyde birbirine eşit uzaklıkta 8 nokta üzerinden ölçüm yapılmıştır. Böylelikle bir örnek için 32 nokta, toplamda 1600 nokta üzerinden ölçüm yapılmıştır. Tüm ölçümler görüntü işleme yazılımı Image J kullanılarak, diş ve kron yüzeyleri arasında tek kişi tarafından yapıldı. Stereomikroskop görüntülerinin doğruluğunu değerlendirmek için her gruptan ikişer örnek olmak üzere, toplam 10 örneğin bukkal marjin yüzeyi taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Çalışmada ölçümlerin gruplara göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Çalışmada ölçümün gruplar arasında karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, grupların kendi içinde karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmadan grupların ve yüzeylerin ölçüme göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, grup ve yüzey içinde karşılaştırmalarda Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Tüm hipotez kontrolleri 0,05 önem seviyesinde gerçekleştirilmiş. Bulgular: Yüz ayrımında (Bukkal, Distal, Mezial Palatinal) gruplar arasında ölçüm bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmaktadır. Yüz ayrımında (Bukkal, Distal, Mezial, Palatinal) gruplar kendi içinde karşılaştırıldığında en çok farkı oluşturan grupların Siyah Kırmızı Kuşak(G4), Yeşil Kırmızı Kuşak(G5) olduğu gözlenmektedir. Grup ayrımında yüzeyler (Bukkal, Distal, Mezial, Palatinal) arasında ölçüm bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Marginal Fit Effect of Burs with Different Grain Thicknesses in Glass Ceramic Restorations Aim: The aim of this in vitro study is to examine the effect of working with burs having different grain sizes on the finish line marginal fit of glass-ceramic restorations produced by computer aided design and manufacturing techniques, which are indispensable today. Materials and Methods: According to the power analysis results, 50 impacted human molar teeth with intact enamel integrity were used in 5 groups and 10 samples in each subgroup (n=10). In the first group, only the black banded (181 µm), only the green banded (151 µm) in the second group and only the neutral banded (107 µm) in the third group, the preparation was finished using a chamfer-tipped tapered cutting bur. In the fourth group of teeth samples, the preparation was started with a black banded (181 µm) and the cutting was finished with a red banded (46 µm) bur. In the fifth group the teeth preparation was started with a green banded (151 µm) and the cutting was finished with a red banded (46 µm) bur. Each sample was scanned individually using an intraoral scanner (Virtuo Vivo, Dental Wings, Montreal, Canada). Crowns were designed on the obtained STL files using Exocad V 2.2 CAD design program. Lithium disilicate reinforced ceramic blocks (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent) were milled using a clinical grade milling machine (Camcube M10, Camcube İzmir, Turkey). Evaluation of the marginal range of all samples was evaluated under a stereomicroscope (MZ16, Leica, Wetzlar, Germany). Images were taken from the marginal region of the buccal, mesial, palatinal/lingual and distal surfaces of each sample with 840 Lp/mm resolution and x20 magnification. Measurements were done on 8 points at equal distance from each other on each surface. Thus, for one sample, 32 points were measured over 1600 points in total. All measurements were made by one person using the image processing software Image J between tooth and crown surfaces. In order to evaluate the accuracy of the electro-stereomicroscope images, the buccal margin surface of a total of 10 samples, two from each group, was examined by scanning electron microscopy. In the study, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used to compare the measurements values according to the groups. In the study, Kruskal Wallis was used to compare the measurement between the groups, and the Mann Whitney U test was used to compare the group themselves. Kruskal Wallis tests were used to compare groups and surfaces from the study by measurement, and Mann Whitney U tests were used for comparisons within groups and surfaces.