Lojik kontrollü sistemlerin analizi ve asenkron motorla tahrik edilen jet fanına uygulanması
The Analysis of logic controlled systems and its application to jet fan drived by asynchronize motor
  1. Tez No: 84299
  2. Yazar: ERCÜMENT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜLÜNK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
LOJIK KONTROLLÜ SİSTEMLERİN ANALİZİ VE ASENKRON MOTORLA TAHRİK EDİLEN JET FANINA UYGULANMASI Ercüment KARAKAŞ Anahtar Kelimeler : PID, BMD, Asenkron Motor Matematiksel Modeli, Matlab-Simulink Simülasyonu. Özet : Birinci Bölümde, PID (Proportional Integral Derivative) ve BMD (Bulanık Mantık Denetleyici) sistemlerinin literatür taraması yapılarak bazı uygulamaları özetlenmektedir. İkinci Bölümde, PID ve BMD sistemleri ile tipik bir jet fanının kontrolü ve buna ilişkin geleneksel ve bulanık mantık hakkındaki temel prensipler birlikte verilmektedir. Üçüncü Bölümde, bir fan motorunun matematiksel modeli, bazı kabuller yapılarak, çıkarılmaktadır. Bu amaçla modern kontrol yöntemlerinin ileri bir düzeyi olan BMD sistemi bir jet farıma uygulanmaktadır. Dördüncü Bölümde, matematiksel modelin bilgisayar ortamına aktarılması gerçekleştirilmektedir. Yüksek seviyede nümerik işlemlerin çözümüne uygun ve gösterim amaçlı yazılmış bir çeşit bilgisayar yazılım programı olan Matlab sayesinde, BMD sistemiyle, PID 'ye kıyasla, çözümler daha kısa sürede elde edilmektedir. Beşinci Bölümde, PID ve BMD simülasyon sonuçlarının grafiksel analizi sunulmaktadır. Karşılaştırma ve değerlendirme işlemleri, açısal hız, mil momenti, frekans CO ve VI değerlerine göre çalışan aktif fan sayısı bakımından yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen analizde, yukarıda belirtilen fiziksel parametrelere göre kıyaslanan PID ve BMD sistemlerinden BMD'nin, daha üstün performansa sahip olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF LOGIC CONTROLLED SYSTEMS AND ITS APPLICATION TO JET FAN DRTVED BY ASYNCHRONIZE MOTOR Ercüment KARAKAŞ Keywords : PID, FLC, The Mathematical Model of Asynchronize Motor Simulation Simulation of Matlab-Simulink. Abstract : In Chapter I, a literature survey of PID (Proportional Integral Derivative) and FLC (Fuzzy Logic Controller) is carried out and some applications are summarized. In Chapter II, the control of typical jet fan and associated systems PID and FLC together with basic principles about conventional and fuzzy logic are presented. In Chapter HI, a mathematical model of a jet fan is obtained on the basis of assumptions. For this purpose FLC which is an advanced version of modern control techniques is applied to a jet fan. In Chapter IV, the transfer of mathematical model into computer medium is realized. With Matlab software, which is very suitable to carry out high level numerical manipulations as well as visual purposes, the solutions are obtained in a shorter time compared with PID control with utilizing FLC monitoring system. In Chapter V, the graphical analysis of PID and FLC are submitted. Comparison and evaluation operations are made in accordance with angular velocity, shaft torque, frequency and number of active fans which operate with CO and VI values as are obtained via sensors. As far as the analysis realized in computer medium is considered, it is concluded that FLC system has predicted better performance as compared with PUD system for the physical mentioned above. in