Assitli hastalarda etiyoloji araştırılmasında kullanılan Asit-Albümin Gradiyenti (SAAG) ölçümüne alternatif olarak assit neopterin, IDO-1 ve M2-PK düzeyi ölçümü
Ascites neopterin, IDO-1 and M2-PK level measurement as an alternative to Acidalbumin Gradient (SAAG) measurement used in etiology research in patients with ascites
- Tez No: 843008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KUTLUANA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Assit klinik olarak birçok hastalığın sonucu veya komplikasyonu olup kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, enfeksiyon ve malignite gibi birçok nedene sekonder oluşur. Assit oluşumu kötü prognoz göstergesidir ve 2 yıllık dönemde hastaların %50 sinden fazlası yaşamını yitirir. Bu nedenle assit gibi oldukça mortal bir komplikasyonun etiyolojisini anlamak hastalığın uygun yönetimi için esastır. Assit sıvısı analizi tanıda en önemli adımdır. SAAG %97 doğrulukla portal hipertansiyon tanısı koydursa da SAAG'nin malign ve non-malign ayrımı yapmada yeterli olmadığına dair sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmada immün yanıt, enflamatuvar süreçler ve malignitelerde biyobelirteç olarak önemli çalışmaları olan ve anlamlı sonuçlar elde edilen Neopterin, M2-PK, İDO-1 düzeyinin, assit etiyolojisini belirlemede önemini SAAG ile karşılaştırmalı olarak inceledik. Çalışmamız özellikle portal asit varlığını belirlemede kolesterol düşüklüğünün (cut-off 46 mg/dL değerinin), malign asit değerlendirmede ferritin yüksekliğinin (cut-off 160 mg/dL değerinin) ve neopterin yüksekliğinin (cut-off 2,02 ng/mL değerinin) SAAG ine göre daha kullanışlı olabileceğini düşündürmektedir. Konu ile ilgili kontrollü random klinik daha geniş populasyoınlu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ascites is clinically the result or complication of many diseases and occurs secondary to many causes such as heart diseases, kidney diseases, infection and malignancy. Ascites formation is a poor prognosis indicator and more than 50% of patients die in the 2-year period. Therefore, understanding the etiology of a highly mortal complication such as ascites is essential for appropriate management of the disease. Ascites fluid analysis is the most important step in diagnosis. Although SAAG diagnoses portal hypertension with 97% accuracy, there are results showing that SAAG is not sufficient to differentiate between malignant and non-malignant. In this study, we examined the importance of Neopterin, M2-PK, IDO-1 levels, which have important studies as biomarkers in immune response, inflammatory processes and malignancies and obtained significant results, in determining the etiology of ascites, in comparison with SAAG. In particular, our study showed that low cholesterol (cut-off value of 46 mg/dL) is used to determine the presence of portal ascites, high ferritin (cut-off value of 160 mg/dL) and high neopterin (cut-off value of 2.02 ng/mL) are used in the evaluation of malignant ascites. It suggests that it may be more useful than SAAG. Controlled random clinical studies with a larger population are needed on the subject.