Bağlam ve yerellik'in üretimi, tüketimi, yeniden üretimi: Yerin yer(el) ötesine dönüşümünde medya etkisinin İzmir-Alaçatı örneğinde incelenmesi
Production, consumption and re-production of the context and locality: Examining the media effect on the transformation of place into beyond local in the case of İzmir-Alaçati
- Tez No: 843027
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
20. yüzyılın ilk çeyreğinden 21. yüzyılın ilk çeyreğine kadar“yer”,“yerellik”ve“bağlam”kavramlarının yüz yıl içerisinde geçirdiği radikal dönüşümler, yer olgusunu yerötesi pratiklere dönüştüren, mekânı araçsallaştıran turizm ve medya olguları üzerinden disiplinlerarası bir bakışla ele alınmış ve bu değişimlerin İzmir ili Çeşme ilçesi Alaçatı yerleşimi üzerindeki fiziksel ve algısal etkileri irdelenmiştir. 1990'ların başından itibaren sosyal ve beşeri bilimler alanlarında yer ve mekâna yönelik ilgi kaymasına işaret eden“mekânsal dönüş”(spatial turn) entelektüel bir hareket olup, küreselleşme sürecinin ve internet teknolojisinin yarattığı mekânsal ve sembolik dönüşüm süreçlerini anlamak ve analiz etmek konusunda mekân ve yer çalışmalarını derinden etkilemiştir. Bu perspektif doğrultusunda, Alaçatı yerleşimini vaka analizi olarak ele alan bu çalışma, görsel, basılı ve sosyal medya ile turizmin dönüştürücü etkisi altında kırsal mekânın dönüşümünü kültürel karşılaşmaları, sembolik değer değişimlerini, imgesel ve mekânsal tüketim dinamiklerini,“kırsal soylulaşmayı”yı,“yeni kırsalcılar”ı kısacası, kültürel karşılaşmalar sonucunda oluşan melezleştirici“yerötesilik”(translocality) pratiklerini, Alaçatı'ya yönelen“kolektif arzu”ve“taş ev”fenomeni üzerinden görünür kılmayı ve irdelemeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The radical transformations of the concepts of“place”,“locality”and“context”over the last hundred years, from the first quarter of the 20th century to the first quarter of the 21st century, have been discussed with an interdisciplinary perspective through the tourism and media phenomena that transform the phenomenon of place into translocal practices and instrumentalize space. The physical and perceptual effects of these transformations on the Alaçatı settlement in Çeşme district of Izmir were examined in this thesis. Since the early 1990s, the“spatial turn”is an intellectual movement in the social sciences and humanities that has profoundly influenced the study of space and place in terms of understanding and analyzing the spatial and symbolic transformation processes created by the globalization process and internet technology. In line with this goal, this study, which takes Alaçatı settlement as a case analysis, examines the transformation of rural space, cultural encounters, symbolic value changes, imaginary and spatial consumption dynamics,“rural gentrification”under the transformative effect of visual, printed and social media and tourism. It aims to make visible and examine the“neo-rural”and the hybridizing“translocality”practices that occur as a result of cultural encounters, through the“collective desire”towards Alaçatı and the“stone house”phenomenon.