Yetişkin erkek bireylerde farklı oklüzyon tiplerinin çiğneme kaslarına ve boyun kaslarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different occlusion types on masticatory muscles and neck muscles in adult male individuals
  1. Tez No: 843070
  2. Yazar: SÜMEYYE YAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Maloklüzyon, büyüme ve gelişimin devam ettiği dönemlerde diş-çene-yüz sistemindeki kemik, kas ve eklemleri etkileyerek bu yapıların normal büyüme ve gelişiminde sapmalara yol açabilir. Angle sınıflamasında anteroposterior yönde bukkal bölgedeki birinci molar ilişkisi temel alınmış ve oklüzyon Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III olarak gruplandırılmıştır. İdeal postürde ise pre ve post vertebral kaslar tüm vücut postürü ve çiğneme kasları arasında denge mevcut olup bütün halinde fonksiyon yaparlar. Bu çalışmanın amacı, Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III oklüzyon tiplerine sahip 18 yaş ve üzeri erkek bireylerde m. pterygoideus medialis, m. pterygoideus lateralis, m. massetericus, m. temporalis, m. sternocleidomastoideus, m. trapezius ve m. latissimus dorsi kaslarındaki klinik muayene bulgularının ve hasta postürünün incelenmesidir. Araştırmamız, Angle Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III farklı kapanış özellikleri olan 18 yaş ve üzeri 45 gönüllü erkek birey üzerinde yürütülmüştür. Her bir sınıf için 15 hasta değerlendirilmiştir. Çiğneme, boyun ve sırt kaslarının değerlendirilmesi kasların belirli bölgelerine palpasyon yapılarak 0-3 arası skorlanmıştır. Postür analizi, hasta ayakta dik duruş pozisyonundayken anterior ve lateralden incelenip belirtilmiştir. Sınıf I oklüzyonda sağ m. trapezius ölçümü ile sol m. trapezius ölçümü arasındaki fark anlamlı bulundu. Hastaların gruplara göre sol m. temporalis origo ve intertio'ları arasında Sınıf III oklüzyonun Sınıf II ve Sınıf I oklüzyona göre daha çok kas hassasiyetine sahip olduğu bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çiğneme kaslarındaki en anlamlı hassasiyet m. temporalis'te olup en fazla Sınıf III oklüzyonda hassasiyet görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Malocclusion may affect bones, muscles and joints in dento-maxillofacial system during growth and development periods, causing deviations in normal growth and development of these structures. Angle classification was based on anteroposterior first molar relationship in buccal region and classified occlusion in 4 groups (as Class I, Class II and Class III). In ideal posture, there is balance between anterior and posterior vertebral muscles, whole body posture and chewing muscles and they function as a whole. The aim of this study is to investigate clinical findings and patient posture by examining medial pterygoid, lateral pterygoid, masseter, temporal, sternocleidomastoideus, trapezius and latissimus dorsi muscles in male individuals over age of 18 with Class I, Class II and Class III types of occlusion. Our research was conducted on 45 male volunteers aged 18 and over with different occlusions. 15 patients were evaluated for each occlusion types. Evaluation of chewing, neck and back muscles was scored between 0 and 3 by palpating specific areas of the muscles. Posture analysis was examined from front and side aspects while patient was in an upright position. In class I occlusion, difference between right trapezius muscle measurement and left a trapezius muscle measurement was significant. Considering patient groups, it was determined that Class III occlusion had more muscle sensitivity between left temporal muscle origin and intertio than Class II and Class I occlusion. The most significant tenderness was found in temporalis muscle in Class III occlusions.