Hesperidin yüklü pH ve sıcaklık duyarlı akıllı nanopartiküllerin meme kanseri üzerine etkisi
Effect of hesperidin loaded pH and temperature sensitive smart nanoparticles on breast cancer
- Tez No: 843071
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN, DOÇ. DR. METİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Meme kanseri dünya çapında kadınların en çok karşılaştığı kanser türüdür.Hesperidin (Hesp), meme kanseri için umut verici bir antikanser ajanı olmasına rağmen suda çözünürlüğünün ve biyoyararlanımının zayıf olması terapötik bir ajan olarak kullanımını sınırlamaktadır. Bu çalışmada deneysel olarak, hesperidin taşıyan pH ve sıcaklık duyarlı akıllı polimerik nanopartiküller hazırlayarak biyoyararlanımı iyileştirmek ve meme kanserine karşı terapötik etkinliği arttırmak amaçlanmıştır. Sıcaklık duyarlı nanopartiküllerin sentezlenmesi için 2-hidroksietil metakrilat (HEMA), pH duyarlı nanopartiküller için ise vinil imidazol kullanılmıştır. Hesperidin yüklü nanopartiküllerin parçacık boyutu ve boyut dağılımı dinamik ışık saçılımı (DLS) analizi ile belirlenmiştir. Morfolojik karakterizasyonunu belirlemek için taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılmıştır. Ayrıca hesperidin yüklü akıllı nanopartiküllerin meme kanserinde hücre proliferasyonu, apoptoz ve hücre döngüsü üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Hesperidin yüklü akıllı nanopartiküllerin 24 saat boyunca farklı konsantrasyonlarda (10-20 µM) MCF-7 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini değerlendirmekiçin MTT testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer encountered by women worldwide. Although hesperidin (Hesp) is a promising anticancer agent for breast cancer, its poor water solubility and bioavailability limit its use as a therapeutic agent. In this study, it was aimed to improve bioavailability and increase therapeutic efficacy against breast cancer by experimentally preparing pH and temperature sensitive smart polymeric nanoparticles carrying hesperidin.2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) was used to synthesize temperature-sensitive nanoparticles, and vinyl imidazole was used for pH-sensitive nanoparticles. Particle size and size distribution of hesperidinloaded nanoparticles were determined by dynamic light scattering (DLS) analysis. Scanning electron microscopy (SEM) was used to determine morphological characterization. Additionally, the effects of hesperidin-loaded smart nanoparticles on cell proliferation, apoptosis and cell cycle in breast cancer were also examined. MTT assay was used to evaluate the cytotoxic effects of hesperidin-loaded smart nanoparticles on MCF-7 cells at different concentrations (10–20 µM) for 24 h.