Posterior fossa kitlelerinde hidrosefali gelişimini etkileyen faktörler
Factors affecting the development of hydrocephaly in posterior fossa masses
  1. Tez No: 843075
  2. Yazar: HASAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ERHAN KAYALAR, DR. EYÜP VAROL, DOÇ. DR. ALİ FATİH RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde tanısını alan ve tedavi edilen çocuk, yetişkin ve yaşlı posterior fossa kitlelerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve kitlelerin boyut, yerleşim yeri, peritümöral ödem gibi parametreler açısından preoperatif dönemde hidrosefaliye sebep olup olmadıklarının araştırılması. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniveristesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde 01.01.2011-01.08.2023 tarihleri arasında posterior fossa kitlesi nedeni ile opere edilen 227 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özelliklerine, kronik hastalık ve sistemik tedavi (Kemoterapi ve Radyoterepi) alma durumunlarına, kitle histopatolojisine, boyut, sayısı, yerleşim yeri, kanama durumu, peritümöral ödem hacmi/kitle hacim oranı ve eş zamanlı supratentoryal kitle varlığına göre preoperatif hidrosefali gelişme oranları incelendi. Istatistiksel verilerin incelenmesinde Ki-kare testleri ve lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: To retrospectively evaluate adult and pediatric posterior fossa masses diagnosed and treated in our clinic and to investigate whether the masses cause hydrocephalus in the preoperative period in terms of parameters such as size, location, and peritumoral edema. MATERIALS AND METHODS: 227 patients who were operated on due to posterior fossa mass at the Brain and Nerve Surgery Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital between 01.01.2011 and 01.08.2023 were evaluated retrospectively. Preoperative hydrocephalus development rates were examined according to the demographic characteristics of the patients, chronic disease and systemic treatment (Chemotherapy and Radiotherapy), mass histopathology, tumor size, number, location, bleeding status, peritumoral edema volume/mass volume ratio and the presence of a simultaneous supratentorial mass. . Chi-square tests and logistic regression analysis were used to examine statistical data.