Periferik vertigo tedavisinde posterior fossa vestibular nörektomi
Posterior fossa vestibular neurectomy in the treatment of peripheric vertigo
- Tez No: 44758
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
49 VI. ÖZET Periferik vestibüler organ patolojilerine bağlı, başdönmeleri bir çok hastada sorun oluşturabilmektedir. Vertigo tedavisinde, cerrahi yaklaşımın önemi her gün daha fazla anlaşılmaktadır. Vertigo kontrolü amacıyla kullanılan posterior fossa yaklaşımı ile yapılan vestibüler nö'rektomilerin başarı şansı diğer yöntemlerden daha yüksektir. Posterior fossa teknikleri arasında en yenisi, kombine retrolabirentin-retrosigmoid vestibüler nörektomi tekniğidir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda, 1991-1994 yılları arasında, başedilemeyen başdönmesi yakınması nedeniyle posterior fossa yaklaşımı ile vestibüler nörektomi yapılan olgular incelenmiştir. En sık kullanılan teknik, kombine retrolabirentin-retrosigmoid yaklaşımdı. Cerrahi uygulanan 51 olguda, postoperatif iki yılı dolduran grupta, vertigo kontrol oranı % 95, iki yıldan az olan grupta ise % 100'dür. Komplikasyon oranları da düşük olup, en çok problemi beyin omurilik sıvısı kaçağı oluşturmuştur. Sonuç olarak, vertigo tedavisinde, posterior fossa vestibüler nörektomi, güvenli ve etkin bir yöntemdir. Ancak, vertigo için tedavi planının ilk basamağı olarak görülmemelidir.
Özet (Çeviri)
50 VII. SUMMARY Vertigo arising from peripheric vestibular organ pathologies may lead to problems in many subjects. Surgical approach in treatment of vertigo is gaining more popularity everyday. The success rate of vestibular neurectomy performed through the posterior fossa is higher than other methods used for the same purpose. Among the posterior fossa techniques, most recent is the combined retrolabyrinthine-retrosigmoid vestibular neurectomy technique. In this study, the cases in which posterior fossa vestibular neurectomy was performed in Gazi University Medical School Department of Otorhinolaryngology between 1991- 1994 for control of intractable vertigo were evaluated. Most commonly used technique was the combined retrolabyrinthine-retrosigmoid approach. Of 51 cases which were operated for vertigo, in the 2-year postoperative group the vertigo control rate was 95 % and in the less-than-2- year group this value was 100 %. Complication rates were low the most common being cerebrospinal fluid leak. As a result, posterior fossa vestibular neurectomy is a safe and effective method for treatment of vertigo. On the other hand it should not be considered as the first step in the treatment plan.