Barajlarda taşkın ötelenmesinin analizi
Analysis of flood routing in dams
- Tez No: 843082
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tezi, barajlarda taşkın ötelenmesinin analizini gerçekleştirmeyi ve taşkın ötelenmesi sürecini optimize etmeyi amaçlamaktadır. Barajlar, su kaynaklarının depolanması, su akışının düzenlenmesi, hidroelektrik enerji üretimi ve sel kontrolü gibi önemli amaçlar için kullanılan yapılar olarak büyük bir öneme sahiptir. Ancak, taşkınlar barajlara ciddi zararlar verebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, taşkın ötelenmesi, taşkın sularının barajlardan geçirilerek etkilerinin azaltılması veya farklı bir alana yönlendirilmesi anlamına gelir ve taşkın yönetimi için kritik bir adımdır. Bu araştırma, barajlarda taşkın ötelenmesi konusundaki mevcut bilgi birikimini derinlemesine inceleyerek, analiz yöntemlerini değerlendirme ve süreci optimize etme amacı gütmektedir. Sayısal modelleme, hidrolojik ve hidrolik analizler, risk değerlendirmesi ve diğer ilgili yöntemler kullanılarak taşkın ötelenmesi süreci incelenecek ve etkinlikleri değerlendirilecektir. Araştırmanın sonuçları, baraj tasarımlarının ve işletim süreçlerinin geliştirilmesine yönelik önemli öneriler sunmayı hedeflemektedir. Taşkın ötelenmesi yöntemlerinin iyileştirilmesi, barajların hidrolik performansının artırılması ve sel yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi için önemli bir adımdır. Bu tez, su kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için barajlarda taşkın ötelenmesinin analizini ve uygulanabilirliğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to perform an analysis of flood routing in dams and optimize the flood routing process. Dams play a crucial role in various important purposes such as storing water resources, regulating water flow, generating hydroelectric energy, and controlling floods. However, floods can cause significant damage to dams and lead to adverse consequences. Therefore, flood routing, which involves passing floodwaters through dams to reduce their impacts or diverting them to different areas, is a critical step in flood management. This research seeks to comprehensively examine the existing knowledge on flood routing in dams, evaluate analysis methods, and optimize the process. Flood routing will be investigated through the use of numerical modeling, hydrological and hydraulic analyses, risk assessment, and other relevant methods to assess its effectiveness. The findings of this research aim to provide important recommendations fort he improvement of dam designs and operational processes. Enhancing flood routing methods is a crucial step towards enhancing the hydraulic performance of dams and developing flood management strategies. This thesis investigates the analysis and applicability of flood routing in dams to ensure the more efficient and effective utilization of water resources.