Spor pratiklerinin sosyal tabakalara göre gösterdiği fark ve sporun dikey hareketlilikteki rolü
The difference of sports practices according to social layers and the role of sports in vertical mobility
- Tez No: 843083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sosyal tabakalaşma, toplumdaki insanların gelir seviyesi, eğitim düzeyi, meslekleri ve sosyal statüleri gibi faktörlere göre gruplandırılmasıdır. Farklı sosyal sınıflar, farklı kültürel ve ekonomik sermayelere sahiptir ve bu durum onların yaşam tarzını etkiler. Başka bir deyişle, farklı sosyal sınıflardan olan bireylerin kültürel ve ekonomik sermaye birikiminden boş zaman etkinliklerine kadar yaşam tarzlarında farklılıklar görülür. Bu çalışma, sporcu ve spor izleyicisi olan farklı sosyal sınıflardan bireylerin sahip oldukları kültürel ve ekonomik sermayenin, yaşam tarzlarına ve tüketim alışkanlıklarına yansımalarına ışık tutmaktadır. Sosyal tabakalaşma, sınıfsal farklılıklar, ekonomik, kültürel, sembolik, sosyal sermaye, yaşam tarzı ve tüketim kültürünün spora yansımaları; lisanslı sporcularla görüşme yapılarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda; spor tercihlerinin, yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıklarının ekonomik sermayeyi elinde tutanlar tarafından belirlendiği, dikey hareketlilik sonucunda başarılı sporcuların yaşam tarzının kökten değişebileceğine ulaşılmıştır. Spordan önce habitus, yapılmak üzere seçilen sporun türünü etkilemektedir. Habitusunda zaten sporla ilgilenen bireyler varsa, kişinin, spora yönelimi artmıştır. Aynı zamanda, habitusundaki bireylerin kişiyi yönlendirdiği spor seçilen branşın türünü etkilemiştir. Kişiyi; arkadaşları, ailesi, akrabaları spora yönlendirmiştir ya da kişi çevresinde sporla ilgilenen bireyleri gördüğü için kendiliğinden spora yönelmiştir. Analizler sonucunda, bireylerin spor tercihlerini en çok etkileyen unsurların habitusları ve sosyal sermayeleri olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social stratification is the grouping of people in society according to factors such as income level, education level, occupation and social status. Different social classes have different cultural and economic capital, and this affects their lifestyle. In other words, there are differences in the lifestyles of individuals from different social classes, from cultural and economic capital accumulation to leisure activities. This study sheds light on the reflection of the cultural and economic capital of individuals from different social classes, who are athletes and sports spectators, on their lifestyles and consumption habits. Social stratification, class differences, economic, cultural, symbolic, social capital, lifestyle and reflections of consumer culture on sports was examined and analyzed by interviewing licensed athletes. As a result of this research; It has been concluded that sports preferences, lifestyle and consumption habits are determined by those who hold economic capital, and that the lifestyle of successful athletes can change radically as a result of vertical mobility. Before sports, habitus affects the type of sport chosen to be done. If there are individuals who are already interested in sports in their habitus, the person's tendency towards sports has increased. At the same time, the sport to which individuals in their habitus direct the person has affected the type of branch chosen. Individuals' friends, family and relatives have directed them to sports, or the person has spontaneously turned to sports because s/he sees individuals around him/her who are interested in sports. As a result of the analysis, it was found that the factors that most affect individuals' sports preferences are their habitus and social capital.