Meslek lisesi çocuk gelişim alanı öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarında bilinçli farkındalığın rolü ve ders programlarındaki yeri
The role of mindful awareness in the psychological well-being of vocational high school students in the field of child development and its place in the curriculum
- Tez No: 843090
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma meslek lisesi çocuk gelişim alanı öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerinde bilinçli farkındalığın rolü ve ders programlarındaki yerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel (tanımlayıcı) araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde bulunan devlete bağlı meslek liselerinin 9,10,11 ve 12. sınıfında eğitim gören toplam 318 kız öğrenci ve 6 meslek alan öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde seçkisiz örneklem yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında; Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin derslerine girmekte olan meslek alan öğretmenlerine uygulanmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin PİOÖ ve BİFÖ düzeylerinin sınıflarına göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre Psikolojik iyi oluş ve Bilinçli farkındalık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of assessing the impact of mindful awareness on the psychological well-being of students in child development programs at vocational high schools and its integration into their educational curricula. A survey research design model was used in the study. The sample of the research consisted of a total of 318 female students and 6 vocational field teachers studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of state-run vocational high schools in Osmangazi district of Bursa. A random sampling technique was employed for participant selection. Data collection was facilitated through the Psychological Well-Being Scale (PWBS) and the Mindful Awareness Scale (MAS). Additionally, a semi-structured questionnaire, formulated by the investigator, was administered to the vocational subject teachers instructing the participating students. The obtained data were subjected to analysis using the SPSS 26 software. The analysis revealed no statistically significant difference in PWBS and MAS scores among the students across different grades. The findings of the study indicate a notably positive correlation between psychological well-being and the practice of mindful awareness.