Kalça kırığı nedeniyle opere edilen yaşlı hastalara tele hemşirelik yoluyla verilen taburculuk sonrası eğitimin hastaların yaşam kalitesi ve fonksiyonel bağımsızlık düzeylerine etkisi
The effect of post-discharge education provided via tele-nursing to elderly patients who were operated due to hip fracture on the quality of life and functional independence levels of the patients
- Tez No: 843103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET YALÇINÖZ BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kalça kırığı nedeniyle opere edilen yaşlı hastalara tele-hemşirelik yoluyla verilen taburculuk sonrası eğitimin hastaların yaşam kalitesi ve fonksiyonel bağımsızlık düzeylerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü, öntest-sontest, tek merkezli deneysel olan bu çalışma, bir hastanede Ağustos-Nisan 2023 tarihleri arasında, müdahale grubunda 30 hasta ve kontrol grubunda 30 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hemşirelik girişimi, müdahale grubuna eğitim içerikli 3 kez yapılan çevrimiçi görüntülü görüşme (taburculuk sonrası 1.,2. ve 3. haftalar), 3 kez yapılan sesli telefon görüşmesi (taburculuk sonrası 4.,5. ve 6. haftalar) ve eğitim kitapçığından oluşmaktadır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Araştırma verileri; Hasta Tanıtım Formu, YKÖ, FBÖ kullanılarak toplanmıştır. Etik kurul, kurum izni ile hasta ve bakım verenlerden aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin analizi ki kare, bağımsız t testi, bağımlı t testi ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların demografik yapısı incelendiğinde, müdahale grubundaki hastaların %56.7'sinin, kontrol grubundaki hastaların ise %53.3'ünün kadın olduğu (p=0.79), müdahale grubundaki hastaların yaş ortalamasının 75.80, kontrol grubundaki hastaların yaş ortalamasının ise 75.87 olduğu belirlenmiştir (p=0.97).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of post-discharge training given via tele-nursing to elderly patients who were operated on for hip fractures, on the quality of life and functional independence levels of the patients. Materials and Methods: This randomized controlled, pretest-posttest, single-center experimental study was conducted in a hospital between August and April 2023, with 30 patients in the intervention group and 30 patients in the control group. Nursing intervention was administered to the intervention group by three educational online video calls (1st, 2nd and 3rd weeks after discharge), three educational voice phone calls (4th, 5th and 6th weeks after discharge) and It consists of a training booklet with educational content. No intervention was applied to the control group. Research data; It was collected using the Patient Introduction Form, SF-36, FIM. Informed consent was obtained from the patients and caregivers with the permission of the ethics committee and the institution. Data analysis was done using Chi-Square, Independent T-Test and Dependent T-Test. Results: When the demographic structure of the patients included in the study was examined, it was determined that 56.7% of the patients in the intervention group and 53.3% of the patients in the control group were female (p = 0.79), the average age of the patients in the intervention group was 75.80, and the average age of the patients in the control group was 75.87 (p=0.97).