Türkiye'de konjonktür dönemlerinde uygulanan kamu mali politikaları
Public fiscal policies applied during business cycle period in Türkiye
- Tez No: 843117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye ekonomisi kuruluşundan itibaren kısa süre içinde pek çok krizle mücadele etmek durumunda kalmıştır. Bu bakımdan çalışmada 1980 yılı itibariyle Türkiye'nin konjonktürel dönemlere ilişkin mücadele kapsamında uyguladığı mali politikalar incelenmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye'de konjonktürel dönemlerde uygulanan kamu mali politikalarını her dönemi kendi özeli ve şartları içinde değerlendirerek uygulanan tedbirleri maliye politikası ve mali hukuk bakımından ayrıntılı ortaya koymak ve bunların etkinliğinin değerlendirilmektir. Çalışmada başlangıç olarak 1980 krizi ele alınmıştır. Bunun sebebi Türkiye ekonomisinin yapısal anlamda dönüşüme gittiği ve dışa açılmanın gerçekleştiği 1980 yılının, ekonomik anlamda atılan önemli adımların yer aldığı dönem olmasıdır. Çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılarak 1980 yılından günümüze Türkiye'nin konjonktürel dönemlere ilişkin uyguladığı kamu maliyesi politikaları ele alınmıştır. Krizlerin meydana gelmesinin nedenleri, oluşum süreçleri ve uygulanan politikalar incelenmiştir. Bunun sonucunda her dönem kendi özeli ve şartları içerisinde değerlendirilerek uygulanan politikaların sonuçları ortaya konulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye ekonomisinin her kriz dönemde mevcut yapısal ekonomik sorunlar ile mücadele etmiş ve buna yönelik istikrar programları uygulamaya koymuştur. Bu programlar dönemin yapısına ve mevcut şartlara göre olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurmuş, ekonomide önemli etkiler oluşturmuşlardır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de yaşanan kriz dönemlerinde sıklıkla kamu mali politikalarına başvurulduğu gözlemlenmiştir. Bu bakımdan konjonktürde meydana gelen olumsuz durumlarda uygulanacak çözümlerde maliye politikalarının önemli olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, the Turkish economy has had to struggle with many crises in a little while. from this perspective, this study analyzes the fiscal policies implemented by Turkey as of 1980 within the scope of the struggle against cyclical periods. The aim of the study is to evaluate the public budgetary policies implemented in Turkey during cyclicazaleriods by evaluating each period in its own specificity and conditions, to reveal the measures implemented in detail in terms of fiscal policy and fils ilaw and to evaluate their effectiveness. The 1980 crisis is taken as the starting point of the study. The reason for this is that 1980 was the 77 in which the Turkish economy underwent a structural transformation and the year of opening up to the cretide warld was a period in which important steps were taken in cconomic terms. In the study, the document analysis method is used to analyze the public finance policies implemented by Turkey in cyclical periods since 1980. The reasons for the occurrence of crises, their formation processes and the policies implemented are analyzed. As a result, each period has been evaluated in its own Salial and conditions and the results of the policies implemented have been revealed. As a result of the evaluations made, the Turkish economy has struggled with the existing structural economic problems in each crisis period and has implemented stabilization programs for this purpose. These programs have produced positive or negative results according to the structure of the period and the existing conditions, and have had significant clients in the Economy. As a result of the study, it was observed that public financial policies were frequently used in crises in Turkey. It is clearly seen that fiscal policies are important in solutions to the negative effects of this conjuncture.