Hibrit fen eğitiminde argümantasyon uygulamalarının öğrencilerin eleştirel düşünme, başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of argumentation applications in hybrid science education on the critical thinking, achievement and attitude of students
  1. Tez No: 843134
  2. Yazar: MAHFUZ ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı; hibrit fen eğitiminde argümantasyon uygulamalarının yedinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi başarılarına, fen bilimleri dersine karşı tutumlarına, tartışmacı tutumlarına ve eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada hali hazırda mevcut bulunan sınıflar kullanılarak grupların rastgele belirlenmesi esas alınmıştır. Bu araştırmanın modeli Ön Test/Son Test kontrol gruplu yarı deneysel modeldir. Örneklem seçimi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir uygun örnekleme yöntemine uygundur. Çalışma gruplarının birinde hibrit fen eğitiminde argümantasyon etkinlikleri uygulanmış diğerinde ise hibrit fen eğitiminde ders kitabındaki etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmını Ön Test-Son Test yarı deneysel araştırma deseni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Başarı Testi ile birlikte kullanım izni alınan farklı araştırmacılara ait Fene Yönelik Tutum Ölçeği, Tartışmacı Anketi ve UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmının verilerini ise etkinlik raporları, deney raporları, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtıcı değerlendirme formları, yansıtıcı günlükler ve gözlem sonuçları oluşturmuştur. Uygulama sürecinde yüzyüze ve çevrim içi argümantasyon uygulamalarına uygun şekilde bireysel, küçük grup ve sınıf tartışmaları ile öğrenciler hedef kazanımlara ulaştırılmaya çalışılmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen nicel veriler, ortalamalar arası fark istatistiği (bağımsız örneklemlerde t-testi) veya varyans analizi ile, nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle incelenmiştir. Son Test olarak uygulanan nicel ölçeklerin sonuçları üzerinde yapılan bağımsız gruplarda t-testi sonucunda hibrit fen eğitiminde argümantasyon etkinliklerinin uygulandığı grup öğrencilerinin ortalama başarı puanları ve ortalama tartışmacı tutum puanları istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel kısım sonuçlarının nicel sonuçları desteklediği, öğrencilerin argümantasyona dayalı etkinliklerden memnun oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of argumentation practices in hybrid science teaching on 7th grade students' success in science course, their attitudes towards science course, their argumentative attitudes, and their critical thinking skills. The model of this research is a quasi-experimental model with a pretest/posttest control group. In one of the study groups, the argumentation activities prepared in hybrid science teaching were applied together with the EBA contents, and in the other, the activities in the textbook in hybrid science teaching were applied together with the EBA contents. Embedded design, one of the mixed research methods, was used in the research. The quantitative part of the study was pre-test-post-test quasi-experimental research design, and the Achievement Test, Attitude towards Science Scale, Argumentative Questionnaire and UF/EMI Critical Thinking Tendency Scale prepared by the researcher were used as data collection tools in the research. The qualitative part of the research consisted of activity reports, experimental reports, semi-structured interviews, reflective evaluation forms, reflective diaries and observation results. During the implementation process, face-to-face and online argumentation applications were made. Quantitative data obtained from the applied scales were analyzed with difference statistics (t-test for independent samples) or analysis of variance, and qualitative data were analyzed with descriptive analysis and content analysis techniques. As a result of the research, the average achievement scores and average argumentative attitude scores of the group students to whom argumentation activities were applied in hybrid science education increased statistically significantly.