Okullarda sağlık yönetiminin ve gelecek beklentilerinin öğrencilerin akademik başarısına etkisi: (Çankaya ilçesi yatılı liseler örneği)
The effect of school health management and future expectations on academic achievement of students: (Example of boarding high schools in Çankaya)
- Tez No: 843142
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AKBAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul sağlık yönetiminin ve gelecek beklentilerinin öğrencilerin akademik başarısına etkisinin incelenmesidir. Sağlık ve gelecek beklentisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Bu bağlamda, araştırma Ankara ili, Çankaya İlçesi Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet liselerinde yatılı olarak öğrenim gören öğrenciler üzerinde yapılacaktır. Araştırma kanıtları, sağlıklı bir ortama sahip okulların sağlıksız ortamlara göre daha düşük bir risk altında olduğunu göstermektedir. Sağlığı iyi olan öğrenciler okulda sağlıksız olanlardan daha iyi performans gösterirler. Kötü sağlıktan kaynaklanan sorunlar, yüksek okul başarısızlığı olasılığına, zayıf konsantrasyon düzeylerine, sınıfta kalma ve okuldan ayrılma olasılığına neden olmaktadır. Bununla birlikte, sağlık karmaşık ve zor bir kavramdır ve tanımı genellikle varsayımlar ve sınırlamalara sahiptir. Bu nedenle, sağlık yönetimi ile gelecek beklentisi ve akademik başarı arasındaki ilişki genellikle karmaşıktır. Okullar, elverişli ortamlar, politikalar, destek hizmetleri ve bilgi temelli müdahaleler sunarak öğrenci sağlığını geliştirmeye zorlanmıştır. Okullar, öğrenciler arasında sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmedeki kanıtlanmış etkinlikleri nedeniyle entegre sağlık müdahaleleri geliştirmelidir. Araştırma ile okul sağlığının gelecek beklentisine ve akademik başarıya etkisi incelenmekte ve bu kapsamda bazı öneriler sunulmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlaması, eğitimde farklı bir perspektif sunması ve öğretim süreçlerinde yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla ve bu konuda gereken tedbirlerin alınması açısından politika yapıcılar ve eğitimciler için bir referans kaynak niteliği taşıması araştırma açısından önemli bir diğer husustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of school health management on students' academic achievements and future expectations. There is a statistically significant relationship between health and future expectations. In this context, the research will be done on students at the state high schools in Ankara, Çankaya which are affiliated to the Ministry of National Education. Research evidence shows that schools with a healthy environment are at a lower risk than unhealthy environments. Students with good health perform better at school than those who are unhealthy. Problems caused by poor health lead to the possibility of high school failure, poor concentration levels, the possibility of being in class and leaving school. However, health is a complex and difficult concept, and its definition often has assumptions and limitations. Therefore, the relationship between health and academic achievement as well as future expectations is often complex. Schools have been forced to improve student health by providing favorable environments, policies, support services and knowledge-based interventions. Schools should develop integrated health interventions because of their proven effectiveness in promoting healthy lifestyles among students. The research examines the effect of school health management on future expectations, academic achievements and offers some suggestions in this context. Another important aspect for the research is that the results obtained in the research contribute to the literature, present a different perspective in education, and serve as a reference source for policy makers and educators in order to disseminate innovative practices in teaching processes and to take necessary measures in this regard.