Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde sanatsal uyaranlarla tasarlanmış öğretimin bilişsel ve duyuşsal öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of teaching designed with artistic stimuli on cognitive and affective learning outcomes in teaching English as a foreign language
- Tez No: 843141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde, Avrupa Dilleri Ortak Başvuru Metni'nin B1 seviyesindeki konuşma ve yazma becerilerinin kazandırılmasında, sanatsal uyaranlarla tasarlanmış öğretimin bilişsel ve duyuşsal öğrenme ürünlerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada, bilişsel boyutta öğrenme düzeyi ve öğrenilenlerin kalıcılığı; duyuşsal boyutta ise tutum ve kültürlerarası duyarlılık düzeyleri incelenmiştir. Üniversite düzeyindeki İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden oluşan çalışma grubu, deney (n=25) ve kontrol (n=23) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda sanatsal etkinliklere dayalı bir öğretim süreci gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise dersler, öğretim elemanının mevcut programına göre planlanmış olup; öğretim programı, öğretmen, ders kitabı merkezli yöntem ve etkinlikler ile gerçekleştirilmiştir. Yarı deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu desen olarak tasarlanan bu çalışmanın verileri 2022- 2023 güz yarıyılında toplanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında nicel veriler toplandıktan sonra; verileri yorumlayabilmek, derinleştirebilmek, çeşitlilik sağlayabilmek ve zenginleştirebilmek için nitel veriler de toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak;“Konuşma Sınavı”,“Yazma Sınavı”,“Konuşma Becerisi Rubriği”,“Yazma Becerisi Rubriği”,“Tutum Ölçeği”ve“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”kullanılırken; nitel veriler için“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri uygulanmış; nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrenme düzeyi, öğrenilenlerin kalıcılık düzeyi, tutum ve kültürlerarası duyarlılık ortalamaları açısından, deney grubu ile kontrol grubu arasında hem bilişsel hem de duyuşsal boyutlarda deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sanatsal uyaranlarla yapılan öğretimin öğrenci görüşlerini olumlu yönde etkilediği de araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching designed with artistic stimuli on cognitive and affective learning outcomes in teaching speaking and writing skills at level B1 of the Common European Framework of Reference for Languages in teaching English as a foreign language. In the study, in the cognitive dimension, learning level and retention of what was learned were examined, while in the affective level, attitude and intercultural sensitivity were examined. The study group, which consisted of students studying in English preparatory classes at university level, was divided into two groups as experimental (n=25) and control (n=23). In the experimental group, a teaching process designed with artistic stimuli was carried out. In the control group, the lessons were planned according to the current program of the instructor and were carried out with methods and activities based on the curriculum, teacher, textbook. The data of this study, which was designed as a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group design, were collected in the fall semester of 2022-2023. After collecting quantitative data in the first stage of the research; qualitative data were also collected in order to interpret, deepen, diversify and enrich the data. While“Speaking Test”,“Writing Test”,“Speaking Rubric”,“Writing Rubric”,“Attitude Scale”and“Intercultural Sensitivity Scale”were used as quantitative data collection tools;“Semi-structured Interview Form”was used for qualitative data. In the analysis of quantitative data, independent groups t-test, Mann Whitney U and Wilcoxon signed-row tests were used, while descriptive analysis and content analysis methods were used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was concluded that there was a significant difference in favor of the experimental group in both cognitive and affective dimensions in terms of learning level, retention level, attitude and intercultural sensitivity averages between the experimental group and the control group. It is also among the results of the study that teaching with artistic stimuli positively affected student opinions.