Neo4j ve orientDB çizge veri tabanlarının karşılaştırılması veperformans analizi
Comparison of Neo4j and orientDB graph databases and performanceanalysis
- Tez No: 843175
- Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Her geçen gün artmakta olan verilerin depolanmaları ve işlenmeleri için optimum çözümler aranmaktadır. Bu karmaşık ve büyük veriler için çizge veri tabanları iyi bir seçenek haline gelmiştir. Çizge veri tabanları, matematik alanından gelen çizge teorisinden yola çıkılarak oluşturulmuş, verileri tepeler, ilişkiler ise ayrıtlar şeklinde barındırmaktadır. Bu sayede bitişiklik matrisinin taranması, en kısa yolun bulunması, geçiş işlemleri gibi ilişkisel veri tabanlarında gerçekleştirilmesi neredeyse mümkün olmayan işlemleri saniyeler içinde gerçekleştirebilmektedir. Çizge veri tabanlarının karşılaştırılmasını içeren bu tez çalışmasında öncelikle Neo4j ve OrientDB veri tabanları özellikleri ile detaylı bir şekilde ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın devamında ise ilgili iki veri tabanının performansları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu değerlendirme yapılan önceki bir çalışma ile de kıyaslanmıştır. Performans değerlendirmesi için oldukça popüler olan çevrimiçi Slovak sosyal ağı Pokec veri seti kullanılmıştır. Bu veri seti, sosyal ağdaki kişilere ait cinsiyet, yaş, saç rengi gibi kişisel özellikleri ve hobileri içermektedir. Veri tabanlarının performansları için GitHub depolama servisinde yer alan betik dili komut dosyaları ve JavaScript ile yazılmış dosyalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the quest for storing and processing the ever-increasing data each day, optimal solutions are being sought. Graph databases have emerged as a viable option for managing these complex and extensive datasets. Graph databases, constructed based on graph theory from the field of mathematics, organize data into nodes and relationships into edges. This structure allows for nearly impossible operations to perform swiftly in relational databases, such as traversing adjacency matrices, finding the shortest path, and conducting traversal operations. This thesis study, which involves the comparison of graph databases, primarily examines the features of the Neo4j and OrientDB databases in detail and compares them. Furthermore, the performances of these two relevant databases are evaluated in the continuation of the study. Additionally, this evaluation is compared with a previous study that was conducted. The widely used online Slovak social network dataset from Pokec is employed for the performance evaluation. This dataset includes personal attributes such as gender, age, hair color, and hobbies of individuals within the social network. Scripting language command files and files written in JavaScript, available on the GitHub storage service, are used for assessing the databases' performances.