Sinema verilerinin çizge modellenmesi ve analizi
Graph modeling and analysis of cinema data
- Tez No: 876370
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde kurum veya kuruluşlar için veri, önemli bir varlık haline gelmiştir. İnternet ortamındaki hızlı gelişmeler ile sinema verileri de hızla büyümekte ve bu veriler arasındaki ilişki giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Çizge veri tabanı mimarisi, elde bulunan verilerin model tasarımında varlıklar arasındaki ilişkiyi vurgular ve verileri modellemek için etkili bir araçtır. Çizge veri tabanları, geleneksel veri tabanlarına göre daha karmaşık verileri depolamakta ve daha hızlı bir şekilde sunmaktadır. Bu çalışmada; sinema verileri ve bu veriler arasındaki karmaşıklaşan ilişkiler incelenerek Neo4j çizge veri tabanı ile modellenmesi yapılacaktır. Bu sayede veriler arasındaki ilişkiler daha kolay bir şekilde görüntülenebilmekte, sorgulanabilmekte ve daha kolay bir öğrenme imkanı sunulabilmektedir. Bu çalışma ile Neo4j çizge veri tabanının karmaşık ve aralarında birden fazla ilişki bulunan verileri modellemede oldukça başarılı sonuçlar sunduğu görülmüştür. Sinema verilerini depolamak ve yönetmek için Neo4j veri tabanını kullanmak, bir sinema web sitesi için kullanıcının gereksinimlerini ve ilgi alanlarını karşılamasını kolaylaştırdığı görülmektedir. Sinema adı, yılı, yönetmeni, oyuncuları, sinema filminin hasılatı, seyirci sayısı ve sinemanın türü gibi değişkenler dikkate alınarak çizge modellenmesi ve analizi yapılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, data has become an important asset for institutions or organizations. With the rapid developments in the internet environment, cinema data is also growing rapidly and the relationship between these data is becoming increasingly complex. Graph database architecture emphasizes the relationship between entities i the model design of the available data and is an effective tool for modeling data. Graph databases store more complex data and presen it faster than traditional databases. In this study; cinema data and the increasingly complex relationships between these datas will be examined and modeled with the Neo4j graph database. In this way, the relationships between data can be viewed and queried more easily and an easier learning opportunity can be provided. This study shows that the Neo4j graph database provides very successful results in modeling complex data with multiple relationships. Using the Neo4j database to store and manage cinema data appears to make it easier for a cinema website to meet the user's needs and interests. Successful results were obtained by graph modeling and analysis by taking into account variables such as the name of the cinema, year, director, actors, revenue of the movie, number of audience and type of movie.