Bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı ölçeği'nin gebe bireylerde geçerliği, güvenirliği ve duyarlılığının belirlenmesi
Validity, reliability and sensitivity of bety scale in pregnant individuals
  1. Tez No: 843177
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma gebe bireylerde Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) Ölçeği'nin geçerlik, güvenirlik ve duyarlılığını belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 150 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylere geçerliği değerlendirebilmek amacıyla Short From-36 (SF-36), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (The State-Trait Anxiety Inventory- STAI) ve Gebelikte Cinsel Yanıt Envanteri (Pregnancy Sexual Response Inventory- PSRI) anketleri uygulandı. Geçerlik için yapılan istatistiksel analizler sonucunda BETY Ölçeği'ne verilen yanıtlara göre tavan-taban etkisi gözlenmedi. BETY Ölçeği ile SF-36 alt parametrelerinden fiziksel nedenlere bağlı rol güçlüğü (r= -0,421), vitalite (r= -0,515) ve ağrı (r= 0,494) arasında orta dereceli kolerasyon olduğu saptandı. Güvenirliği değerlendirmek amacıyla test-tekrar test yöntemi kullanıldı ve 30 bireye bir hafta sonra BETY Ölçeği tekrar uygulandı. Sınıf içi güvenirlik katsayısı (ICC, %95 güven aralığı) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the validity, reliability and sensitivity of the Cognitive Exercise Therapy Approach (BETY) Scale in pregnant individuals. 150 individuals were included in the study. Short From-36 (SF-36), State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Pregnancy Sexual Response Inventory (PSRI) questionnaires were administered to the individuals included in the study to assess validity. As a result of the statistical analyses for validity, no ceiling-base effect was observed according to the responses given to the BETY Scale. There was a moderate correlation between the BETY Scale and SF-36 sub-parameters of role difficulty due to physical causes (r= -0.421), vitality (r= -0.515) and pain (r= -0.494). The test-retest method was used to assess reliability and 30 individuals were administered the BETY Scale again one week later. Intraclass reliability coefficient (ICC, 95% confidence interval) was calculated.