Atasözü ve deyimler bağlamında Türkçe öğretim kaynaklarının incelenmesi
Examination of Turkish teaching resources in the context of proverbs and idioms
- Tez No: 843182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
TDK'ye göre atasözü uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikte söz , deme, mesel, sav, darbımesel şeklinde tanımlanmaktadır. Deyim ise, TDK'nin çevrimiçi sözlüğünde, genellikle gerçek anlamından az çok ayrı, kendine özgü bir anlam taşıyan kalıplaşmış söz öbeği, tabir şeklinde tanımlanmıştır. Atasözü ve deyimler kültürün önemli bir unsuru ve taşıyıcısıdır. Bir dilin öğretilmesi aynı zamanda o dilin kültürünün de öğretilmesidir. Atasözü ve deyimler yüzyıllardır o topluma ait kültürel ögelerin taşıyıcı olduğu ve kültürün temel unsurlarını oluşturduğu için önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde benzerleri olarak Yunus Emre Enstitüsü'nün hazırladığı Türkçe öğretimi seti kültür aktarımı bağlamında incelenmiş ve kültürel unsurların geneli ele alınmıştır. Bu çalışmada ise Yunus Emre Enstitüsü Yedi İklim B1-B2 seviyesi Türkçe öğretimi seti ve MEB İlkokul 3. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarının Atasözü ve deyimler bağlamında incelemesi yapılacak olup bunun yanında incelenen kaynaklarda yer alan çalışma kitapları ve CD de yer alan dinleme metinleri de ele alınacaktır. Bu araştırmada kültür taşıyıcısı ve sembolü olan atasözü ve deyimler bağlamında Türkçe öğretimi kaynakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to TDK, proverb is defined as an admonitory saying, saying, parable, assertion, proverb, which has been said based on long experiments and observations and has become public knowledge. An idiom is defined in TDK's online dictionary as a formulaic phrase or expression that usually has a unique meaning, more or less separate from its real meaning. Proverbs and idioms are an important element and carrier of culture. Teaching a language also means teaching the culture of that language. Proverbs and idioms are important because they have been carriers of cultural elements belonging to that society for centuries and constitute the basic elements of culture. When the studies were examined, the Turkish language teaching set prepared by Yunus Emre Institute, as similar ones, was examined in the context of cultural transfer and the general cultural elements were discussed. In this study, Yunus Emre Institute Yedi Iklim B1-B2 level Turkish teaching set and MEB Primary School 3rd Grade Turkish Textbooks will be examined in the context of proverbs and idioms, and the workbooks and listening texts in the CDs in the examined sources will also be discussed. In this research, Turkish teaching resources were examined in the context of proverbs and idioms, which are culture carriers and symbols.