Bağımlılık tedavisinde aile duygu dışavurum tutumlarının belirlenmesine yönelik ölçek geliştirme çalışması
Development of a scale for determining family emotional expression attitudes in addiction treatment
  1. Tez No: 843201
  2. Yazar: SOLİN ÇEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bağımlılık son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu olarak dikkat çekmekte ve sadece bağımlı bireyleri değil, aynı zamanda ailelerini ve yakın sosyal ağlarını da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, bağımlılık hastalığının tedavisinde ailelerin rolünü incelemek ve bağımlılıkla ilişkilendirilen duygu dışavurum tutumlarının aile dinamiklerine etkisini değerlendirmektir. Çalışma ilişkisel modelde tasarlanmış nicel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri katılımcılarla gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Verilerin incelenmesinde yapısal eşitlik modellemesi çerçevesinde açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada cinsiyete göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasına ilişkin bağımsız örneklem t-testine ilişkin elde edilen sonuçlarda eleştirel olma ve kaygılı olma alt boyut puanları erkek katılımcılarda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada ailelerin duygu dışavurum tutumları ölçek alt boyut ve toplam puanlarının korelasyon bulgularına ilişkin elde edilen sonuçlarda korumacı olma alt boyutu ile depresyon, empati, durumluk kaygı, umutsuzluk ve duygu dışa vurum puanları pozitif yönlü; sürekli kaygı puanları, negatif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, addiction has emerged as a significant public health concern, impacting not only individuals grappling with addiction but also their families and immediate social circles. This study aims to explore the role of families in combating addiction and to assess how emotion expression attitudes linked to addiction influence family dynamics. Employing a quantitative approach within a relational model, the study collected data through participant questionnaires. Analysis of the data utilized explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis techniques, falling under the umbrella of structural equation modeling. The outcomes from independent sample t-tests, comparing scale scores based on gender, revealed that male participants exhibited notably higher sub-dimension scores in terms of being judgmental and pessimistic. Additionally, in the study's correlation analysis concerning the scale's sub-dimensions and total scores of families' emotion expression attitudes, a positive relationship emerged between the sub-dimension of being protective and scores of depression, empathy, state anxiety, hopelessness, and emotion expression. Conversely, there was a significant negative correlation with trait anxiety scores.