Isabella üzüm (Vitis labrusca L.) özütü kullanılarak bazı nano metal oksitlerin yeşil sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Green synthesis and structural characterization of some nano metal oxides using Isabella grape (Vitis labrusca L.) extract
- Tez No: 843213
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda, nanometal veya nanometaloksitlerin sentezi için kullanılan fiziksel, kimyasal yöntemlerin yanı sıra bitki, mantar, bal gibi biyolojik materyaller kullanılarak gerçekleştirilen biyolojik sentez yöntemleri oldukça tercih edilmektedir. Biyolojik yöntemler ile sentezlenen nanometal veya nanometaloksitler, daha hızlı elde edilebilmekte aynı zamanda kimyasal materyaller kullanılmadan daha güvenli ve çevreye zarar vermeyen bileşenler ile sentezler gerçekleştirilmektedir. Bu sayede daha çevre dostu yöntemler literatüre kazandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Düzce yöresinde yetiştirilen Isabella üzümünün (Vitis labrusca L.) ekstraktı kullanılarak ZnO, NiO, CuO, Co3O4 ve α-FeOOH nanopartiküllerinin yeşil sentezi ve sentezlenen bu nano metal oksitlerin yapısal karakterizasyonu gerçekleştirildi. İlk aşamada Isabella üzümünden gerekli reaksiyon şartları sağlanarak ekstrakt elde edildi, ikinci aşamada elde edilen bu ektrakt kullanılarak farklı geçiş metal tuzlarından nanometal oksitler elde edildi. Son aşamada ise, yeşil sentezi gerçekleştirilen nanometal oksitlerin FT-IR, SEM, EDX ve XRD gibi analiz yöntemlerinden faydalanılarak yapısal karakterizasyonu gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Recently, in addition to the physical and chemical methods used for the synthesis of nanometals or nanometal oxides, biological synthesis methods using biological materials such as plants, fungi and honey are highly preferred. Nanometals or nanometal oxides synthesized by biological methods can be obtained faster and synthesized with safer and environmentally friendly components without the use of chemical materials. In this way, more environmentally friendly methods are brought to the literature. In this thesis, green synthesis of ZnO, NiO, CuO, Co3O4 and α-FeOOH nanoparticles using the extract of Isabella grape (Vitis labrusca L.) grown in Düzce region and structural characterization of these synthesized nano metal oxides were carried out. In the first step, an extract was obtained from Isabella grape by providing the necessary reaction conditions. In the second step, nanometal oxides were obtained from different transition metal salts using this extract. In the last step, structural characterization of the green synthesized nanometal oxides was carried out by using analysis methods such as FT-IR, SEM, EDX and XRD