Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan ebe ve hemşirelerin servikal kanserin erken tanısına yönelik tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors towards early diagnosis of cervical cancer of midwife and nurses working in primary health services
  1. Tez No: 843212
  2. Yazar: FATMA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET YALÇINÖZ BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan ebe ve hemşirelerin servikal kanserin erken tanısına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı türdedir. Araştırmanın evrenini Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı il merkezinde birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan 204 ebe ve hemşire oluşturmuştur (154 ebe ve 50 hemşire). Verilerinin toplanmasında Veri Toplama Formu ve Servikal Kanserin Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği (SKETTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Verilerin analizi, SPSS 20.0 istatistik programında yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Algılanan Duyarlılık alt boyutu puan ortalamasının 29.97± 3.56, Algılanan Ciddiyet boyutu puan ortalamasının 26.53±3.45, Algılanan Yarar boyutu puan ortalamasının 23.26±3.19 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the attitudes and behaviors of midwives and nurses working in primary health care towards the early diagnosis of cervical cancer. Materials and Methods: The research is of descriptive type. The population of the research consisted of 204 midwives and nurses (154 midwives and 50 nurses) working in primary health care institutions in the city center affiliated to Erzurum Provincial Health Directorate. Data Collection Form and Attitude Scale Towards Early Diagnosis of Cervical Cancer (SKETTÖ) were used to collect the data. In order to conduct the research, ethics committee approval and institutional permissions were obtained. Data analysis was done in the SPSS 20.0 statistical program. Results: It was determined that the participants' average score in the Perceived Sensitivity subscale was 29.97± 3.56, their average score in the Perceived Seriousness dimension was 26.53±3.45, and their average score in the Perceived Usefulness subscale was 23.26±3.19.