Kokulu üzüm (Vitis labrusca L.) meyvesi ve yaprağının bazı fizikokimyasal özellikleri antioksidan kapasitesi ve fenolik madde profili
Determination of antioxidant capacity and phenolic profile ofisabella grape (Vitis labrusca L.) leaf and fruit
  1. Tez No: 674487
  2. Yazar: İSA ARSLAN KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmada 3 farklı rakım ve denize uzaklık mesafesinden alınan asma yaprakları ve üzüm meyvelerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri, fenolik profili, toplam monomerik antosiyanin içeriği, antioksidan aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Üzüm meyvelerinin farklı dokularının ve asma yapraklarının toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu yöntemiyle, antioksidan aktivitesi DPPH· ve ABTS+· yöntemleriyle, fenolik profili HPLC yöntemi ile, bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri bilinen yöntemlerle belirlenmiştir. Bulgular: Asma yapraklarının yaprak genişliği 9,33-10,88 cm, yaprak uzunluğu 9,06-10,59 cm, yaprak sayısı 58-80 adet/100 g, L* değeri 44,77-45,34, a* değeri -21,64-(-)19,64, b* değeri +30,47-(+)33,95, C* değeri 36,25-40,24 H° değeri 57,17-(-)58,02, toplam kuru madde 22,78-27,81 g/100g, suda çözünür kuru madde %5,50-6,50, toplam kül 2,29-2,43 g/100g, pH değeri 3,24-3,54 titrasyon asitliği 1,07-1,64, C vitamini miktarı 17,28-26,45 mg/100g, klorofil a 151,63-167,99 mg/100g, klorofil b 24,53-76,58 mg/100g, toplam klorofil 176,16-234,07 mg/100g, toplam fenolik madde 273,54-292,77 mgGAE/kg, DPPH· radikal giderme aktivitesi IC50 değeri 7,60-8,01 μg/ml, ABTS+· antioksidan aktivite IC50 değeri 8,46-9,19 µg/ml olarak belirlenmiştir. Asma yapraklarında kamferol-3-glikozit belirlenirken resveratrol ve kuersetin tespit edilememiş, klorojenik asit ise tüm örneklerde tespit limitinin altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine some physical and chemical properties, phenolic profile, total monomeric anthocyanin content, antioxidant activity of grape leaves and grape fruits which taken from 3 different regions according to altitude and distance from the sea. Method: In the study, total phenolic content was determined by Folin-Ciocalteu method, antioxidant activity was determined by DPPH· and ABTS+· methods, phenolic profile was determined by HPLC method and some physical and chemical properties were determined by known methods. Findings: Leaf width, leaf length, number of leaves, L* value, a* value, b* value, C* value, H° value, total dry matter, water-soluble dry matter, total ash, pH value, titration acidity, vitamin C, chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll, total phenolic substance, DPPH radical scavenging activity IC50 value and ABTS+ antioxidant activity IC50 value of grape leaves were determined between 9.33-10.88 cm, 9.06-10.59 cm, 58-80 pieces/100 g 44.77-45.34, -21 .64-(-)19.64, +30.47-(+)33.95, 36.25-40.24, 57.17-(-)58.02, 22.78-27.81 g/100g, 5.50-6.50%, 2.29-2.43 g/100g, 3.24-3.54 1.07-1.64, 17.28-26.45 mg/100g, 151.63-167.99 mg/100g, 24.53-76.58 mg/100g, 176.16-234.07 mg/100g, 273.54-292.77 mgGAE/kg, 7.60-8.01 μg/ml, 8.46-9.19 µg/ml, respectively. While campherol-3-glycoside was detected resveratrol and quercetin could not be detected in grape leaves. Chlorogenic acid was below the detection limit in all grape leaves.