Akademisyen ve klinisyen fizyoterapistlerin geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları ile ilgili bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of academicians and clinician physiotherapists towards traditional, complementary and alternative medicine methods
- Tez No: 843219
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp (GTAT), sağlık ile bağlantılı birçok uygulamayı kapsayan, ancak konvansiyonel tıbbın parçası sayılmayan uygulamaları temsil eder. Bu uygulamalar çeşitli alt başlıklara ayrılabilir. Bunlar; zihin-beden yaklaşımları, biyolojiye dayalı tedaviler, manipulatif ve vücut bazlı metotlar ve enerji terapileridir. Bu çalışma fizyoterapistlerin GTAT'ın fizik tedavi modaliteleri konusunda bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ülkemizde yaygınlaşmakta olan GTAT yöntemlerinin fizyoterapistler tarafından kullanımını araştıran bir çalışma daha önce yapılmamıştır. Bu nedenle çalışmanın amacı İzmir bölgesinde çalışan fizyoterapistler arasında GTAT yöntemlerini araştırmaktır. Çalışmaya İzmir bölgesinde çalışan %17'si (n=35) akademisyen, %83'ü (n=166) klinisyen olan toplam 201 fizyoterapist Türkiye Fizyoterapistler Derneği'nin sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılarak dahil edilmiştir. Katılımcılar çalışmaya alınma kriterlerine dahil olan gönüllülerden oluşturulmuştur. Verilerin toplanmasında toplam 24 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Fizyoterapistlerin %51'i GTAT yöntemleri hakkında hiç bilgisi olmadığını söylemiştir. Bilgisi olan fizyoterapistler GTAT yöntemleri ile ilgili hekimler kadar fizyoterapistlerin de yetkin olduğunu bildirmiştir. Fizyoterapistlerin en çok duyduğu GTAT yöntemi %98 ile akupunkturdur. Fizyoterapistlerin %76'sı hastalarının GTAT kullanıp kullanmadığını bilmektedir. Fizyoterapistler GTAT yöntemleri ile ilgili bilgileri en çok mezuniyet sonrası uzmanlık eğitimlerinde ve sosyal medyadan almışlardır. Sonuçlarımıza göre; fizyoterapistlerin GTAT yöntemleri ile ilgili bilgi düzeyleri düşük olsa da tutumları olumlu yöndedir. Her geçen gün talebin ve ilginin arttığı GTAT uygulamaları, konu hakkında eğitim almış fizyoterapistlerce güvenilir ellerde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Traditional, complementary and alternative medicine (TCAM) represents practices, that encompass many health-related practices, but are not considered part of conventional medicine. These applications can be divided into various sub-headings. These are mind-body approaches, biology-based therapies, manipulative and body-based methods and energy therapies. This study was conducted to determine the knowledge and attitudes of physiotherapists on physical therapy modalities of TCAM. A study investigating the use of TCAM methods, which have been widespread in our country among physiotherapists, has not been conducted before. Therefore, the aim of the study is to investigate TCAM methods among physiotherapists working in Izmir region. Seventeen percent (n=35) academician, 83% (n=166) clinician total 201 physiotherapists working in the Izmir region were included in the study by reaching out through the social media accounts of the Turkish Physiotherapy Association. Participants were composed of volunteers, who matches the inclusion criteria. A questionnaire consisting of a total of 24 questions was used to collect the data. Fifty one percent of physiotherapists said that they had no knowledge about TCAM methods. Physiotherapists, who have knowledge, reported that physiotherapists are as competent as physicians in TCAM methods. The TCAM method, that physiotherapists hear most, is acupuncture with 98%. The ratio of physiotherapists, who know whether their patients use TCAM is 76%. Physiotherapists get the information about TCAM methods mostly, from post graduate courses and social media. According to our results; although the level of knowledge of physiotherapists towards TCAM methods is low, their attitudes are positive. TCAM applications, towards which demand and interest increase day by day, should be applied by reliable hands of physiotherapists, who have been trained on the subject.