Beyin Tümörü Cerrahisinde İnfeksiyon Önleme Paketinin Cerrahi Alan İnfeksiyonlarına Etkisi
The Effect of Infection Prevention Bundle on Surgical Site Infections in Brain Tumor Surgery
- Tez No: 843218
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Beyin tümörü cerrahisi sonrası cerrahi alan infeksiyonu (CAİ), morbidite ve mortaliteyi etkileyen ciddi bir sorun olmasına karşın literatürde önlenmesi ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı bir infeksiyon önleme paketinin beyin tümörü cerrahisinde CAİ'yi önlemedeki etkinliğini belirlemektir. Randomize kontrollü deneysel tasarımlı çalışmanın örneklemini, bir eğitim araştırma hastanesinin beyin cerrahisi kliniğinde 13 Ocak 2020 – 3 Mayıs 2022 tarihleri arasında kraniyotomi ile beyin tümörü cerrahisi uygulanan ve alınma kriterlerine uyan 222 hasta oluşturdu. Etik kurul izni alındıktan sonra hastalar deney (n=111) ve kontrol (n=111) olarak iki gruba randomize edildi. Deney grubundaki hastalara araştırmacılar tarafından geliştirilen ve yedi adımdan oluşan infeksiyon önleme paketi (İÖP) (cerrahi girişim öncesi infeksiyon tarama formu, %2 mupirocin pomad ile nazal dekolonizasyon, %4 klorheksidinli solüsyon ile duş ve diğer adımlar) uygulandı. Tüm hastaların CAİ takibinde Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)'nin tanı kriterleri kullanıldı ve cerrahi girişim sonrasında 1., 3., 5., 7., 30. ve 90. günlerde lokal ve sistemik infeksiyon bulguları takip edildi. İÖP uygulanan grupta CAİ hiç görülmezken, kontrol grubunda %10,8 oranında görüldü. %2,3 oranında yüzeyel insizyonel, %0,4 oranında derin insizyonel, %2,3 organ boşluğu/intrakraniyal ve %0,4 oranında sekonder yüzeyel insizyonel alanda CAİ gelişti. CAİ gelişen olguların kültür sonuçlarında üç hastada stafilococcus aereus, yedi hastada koagülaz negatif stafilokok ve iki hastada Klebsiella pneumoniae tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Although surgical site infection (SSI) is a serious problem affecting morbidity and mortality after brain tumor surgery, there are not enough studies on its prevention in the literature. Therefore, the aim of this study was to determine the effectiveness of a care bundle application in preventing SSI.Randomized controlled experimental design participated in the study, training and Research Hospital, neurosurgery clinic, January 13, 2020–May 3, 2022 dates between brain tumor surgery with craniotomy, and received 222 patients who meet the criteria created. After obtaining the permission of the ethics committee, the patients were randomized into two groups as experimental(n=111) and control(n=111). The patients in the experimental group developed by the researchers and, consisting of seven steps of the infection prevention bundle (IPB) (before surgery infection screening form, nasal decolonization with %2 mupirocin ointment, shower solution with %4 clorhexidine, and the other steps). The diagnostic criteria of the American Center for Disease Control and Prevention (CDC) were used in the follow-up of SSI of all patients and after surgical intervention 1.,3.,5.,7.,30. and 90. local and systemic infection findings were followed up during the days. SSI improved by %10,8 in the control group, while it was not observed at all in the IPB group. SSI developed proportionally in %2.3 superficial incisional, %0.4 deep incisional, %2.3 organ cavity/intracranial and %0.4 secondary superficial incisional areas. Stafilococcus aereus in three patients, coagulase-negative in seven patients and Klebsiella pneumoniae in two patients in the culture results of cases developing SSI.