Sistemik inflamatuar yanıt indeksi'nin postmenopozal osteoporozu öngörmedeki rolü
The role of the systemic ınflammatory response ındex in predicting postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 843224
  2. Yazar: GÖZDE YASEMİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı postmenopozal osteoporozda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin kemik mineral yoğunluğunu öngörmede bir belirteç olarak rolününün belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Menopoz Polikliniği'nde 1 Haziran 2023- 1 Kasım 2023 tarihleri arasında postmenopozal hastalarda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin (nötrofil x monosit/ lenfosit) kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmış dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların verilerinin toplanması ile yürütülmüş prospektif bir çalışmadır. Araştırmaya toplam 278 hasta dahil edilmiş olup, kemik mineral dansitometri sonucuna göre, femur boynu ve/veya lomber omurga L1- L4 T skor değerleri; -2,5 veya altında olan osteoporoz tanısı almış hastalar çalışma grubunu (n=139) ve T skor değeri -1,0'dan fazla olan normal kemik yoğunluğu olan hastalar kontrol grubunu (n=139) oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara çalışma hakkında detaylı bilgi verilmiş olup, bilgilendirilmiş yazılı onamları alınmıştır. Hastaların demografik bilgileri, kemik mineral dansitometri sonuçları KMD çekim tarihi ile arasında maksimum 1 hafta süre olan hemogramdan SIRI değerleri Excel tablosuna kaydedilmiş ve grupların sonuçları karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics27) adlı paket program kullanılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the role of the systemic inflammatory response index as a marker in predicting bone mineral density in postmenopausal osteoporosis. Materials and Methods: This study was conducted to examine the relationship between systemic inflammatory response index (neutrophil x monocyte/lymphocyte) and bone mineral density in postmenopausal patients at the Department of Gynaecology and Obstetrics, Menopause Polyclinic, Ministry of Health of the Republic of Turkey, Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital, between 1st of June 2023 and 1st of November 2023. It is a prospective study conducted by collecting data from patients who agreed to participate in the study that met the inclusion and exclusion criteria. A total of 278 patients were included in the study and according to the bone mineral densitometry results, femoral neck and lumbar spine L1-L4 T score values. Patients diagnosed with osteoporosis with a T score value of -2.5 or below formed the study group (n = 139) and patients with average bone density with a T score value of more than -1.0 constituted the control group (n = 139). All patients included in the study were given detailed information about the study and their written informed consent was obtained. Demographic information of the patients, bone mineral densitometry results and SIRI values from the hemogram with a maximum of 1 week between the date of BMD examination were recorded in the Excel table and the results of the groups were compared. A packaged program called SPSS (IBM SPSS Statistics27) was used to analyse the data, and the statistical significance level was accepted as p0.05).