Okul öncesi eğitim kurumlarının öğrenme alanlarının mekansal koşullarının incelenmesi: Kars ili örneği
İnvestigation of the spacious conditions of the learning areas of pre-school education institutions: The case of Kars
  1. Tez No: 843225
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLA TOPGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
0-6 yaş aralığını kapsayan erken çocukluk dönemi; çocuğun fiziksel, sosyal, zihinsel ve duygusal gelişiminin en hızlı olduğu, insan hayatının önemli bir dönemini ifade etmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları ise çocukların her türlü gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde desteklenmesi amacıyla kurulan, 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişim aşamaları için ihtiyaç duyulan eğitim programlarının uygulandığı eğitim yapıları olarak tanımlanabilmektedir. İyi düzenlenmiş bir okul öncesi eğitim kurumu çocuğun fiziksel, sosyal, zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada amaç, okul öncesi eğitim kurumlarından anaokullarının öğrenme alanlarının mekânsal koşullarının çocukların gelişimleri için uygun olup olmadığını tespit etmek ve mekanın kullanıcıları olarak çocukların gelişimlerini destekleyecek nitelikte, konforlarının ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu bir öğrenme alanı tasarım önerisi sunmaktır. Araştırma kapsamında, Kars ili Merkez ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında görev yapan, tam popülasyonu yansıtan 28 okul öncesi öğretmen ile öğrenme alanlarının mevcut durumları ve ihtiyaç duyulan gereksinimler üzerine gerçekleştirilen yüz yüze yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacının öğrenme alanlarının mekânsal koşulları özelinde gerçekleştirmiş olduğu gözlemler sonucunda bulgulara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların analizi içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, literatürde yer alan bilgiler, görüşme ve gözlem bulguları birlikte değerlendirilerek çocukların gelişimlerini destekleyecek öğrenme alanına yönelik tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early childhood period covering the age range of 0-6; It refers to an important period of human life in which the child's physical, social, mental and emotional development is fastest. Preschool education institutions can be defined as educational structures established to support all kinds of development of children in a healthy way, where the educational programs needed for the developmental stages of children between the ages of 0-6 are implemented. A well-organized pre-school education institution is of great importance for the physical, social and mental development of the child. The aim of this study is to determine whether the spatial conditions of the learning areas of preschool education institutions and kindergartens are suitable for the development of children and to present a learning space design proposal that will support the development of children as users of the space, taking into account their comfort and needs. Within the scope of the research, face-to-face semi-structured interviews were conducted with 28 pre-school teachers, reflecting the full population, working in independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the Central district of Kars province, on the current conditions and needed requirements of the learning areas and the spatial conditions of the learning areas of the researcher. Findings were reached as a result of the observations made specifically. The analysis of the findings obtained as a result of the study was carried out using the content analysis method, and a design proposal for the learning area that will support the development of children was presented by evaluating the information in the literature, interview and observation findings together.