Sağlık çalışanlarının konjenital kalp hastalıklarının fiziki muayene bulguları hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge level of healthcare professionals about physical examination findings of congenital heart diseases
  1. Tez No: 843249
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ACAR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital kalp hastalıkları (KKH) neonatal ölümlerin %10'unu oluşturmaktadır ve tüm bebek ölümlerinin yaklaşık yarısından sorumludur. Bu çalışmanın amacı, doğumhane birimi, kadın sağlığı-hastalıkları servisi ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan, ebe ve hemşirelerin bu KKH'nin fiziki muayene bulguları hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmanın evrenini, Tokat il merkezi ve ilçelerindeki hastanelerde doğumhane, kadın doğum servisi ve yenidoğan yoğun bakım birimlerinde aktif çalışmakta olan ebe ve hemşireler oluşturmaktadır (N=158). Örneklem seçimi yapılmamış, gönüllük esası ile 128 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada, literatür taranarak hazırlanan tanıtıcı bilgi formu ve araştırmacılar tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan KKH bilgi testi kullanılmış ve veriler birebir görüşülerek, öz bildirime dayalı olarak toplanmıştır. Bilgi testinde sorular inspeksiyon, oskültasyon, palpasyon ve diğer uygulamalar olarak gruplanmış olup doğru cevaplar 1 puan, yanlış cevaplar 0 puan üzerinden hesaplanarak toplamda 32 puan üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada sürekli değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile test edilmiştir Bulgular: Katılımcıların (n=128) yaş ortalaması 34.72±9.37, mesleki tecrübe yıl ortalamaları 12.51±9.93, %49.20'si lisans mezunu, %41.40'ı doğumhane çalışanıdır. Katılımcıların toplam bilgi, inpeksiyon, oskültasyon, palpasyon ve diğer uygulamalar alanlarındaki puanlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Congenital heart diseases (CHD) constitute 10% of neonatal deaths and are responsible for approximately half of all infant deaths. The aim of this study is to determine the knowledge level of healthcare professionals in the delivery room, gynecology-maternity service and neonatal intensive care units regarding the physical examination findings of CHD. Materials and Methods: The population of this descriptive study consists of midwives and nurses actively working in the delivery room, gynecology-maternity service and neonatal intensive care units in hospitals in Tokat city center and districts (N=158). No sample selection was made, 128 people were reached on a voluntary basis. In the study, an introductory information form and a CHD knowledge test prepared by scanning the literature were used, and data were collected through face-to-face interviews and based on self-report. In the knowledge test, the questions were grouped as inspection, auscultation, palpation and other applications, and correct answers were calculated as 1 point and incorrect answers were calculated as 0 points, for a total of 32 points. Independent groups t-test, one-way analysis of variance and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used. In the study, the relationship between continuous variables was tested with Pearson correlation analysis. Results: The average age of the participants (n=128) was 34.72±9.37, the average number of years of professional experience was 12.51±9.93, 49.20% were undergraduate graduates, and 41.40% were delivery room workers. It was stated that the scores of the participants in the areas of total knowledge, inspection, auscultation, palpation and other applications were moderate.