Çocuklarda helicobacter pylori enfeksiyonunda klasik üçlü tedavi ile bizmut tuzu ilave edilmiş dörtlü tedavinin eradikasyon oranlarının karşılaştırılması
The comparison of eradication rates between the classic triple therapy and the quadruple therapy with the addition of bismuth salt for helicobacter pylori infection in children
- Tez No: 843256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA SELBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç:Çocuklarda Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonunda birinci basamak tedavi olarak kabul edilen klasik tedavinin eradikasyon oranları son yıllarda artan antibiyotik direnci nedeniyle düşmektedir. Bu nedenleözellikle klaritromisin direncinin yüksek olduğu bölgelerdebizmutlu dörtlü tedavi rejimi ilk seçenek tedavi olarak önerilmektedir.Çalışmamızda, klasik üçlü tedavi ile bizmutlu dörtlü tedavinin etkinliğininretrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine 2018-2023 tarihleri arasında başvuran, dispeptik yakınmalarısebebiyle endoskopi yapılan ve histopatolojik olarak H. pylori enfeksiyonu tanısı alan 12-18 yaş arasındaki 142 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavisini tamamlamayan, tedavi bitiminde teste gelmemiş olan ve kronik hastalığı olan çocuklar çalışma dışı bırakılmıştır.Birinci gruba; klasik üçlü tedavi olarak belirtilen, amoksisilin (50mg/kg/gün, 14 gün) + klaritromisin (15mg/kg/gün, 14 gün) + lansoprazol (1mg/kg/gün, 1 ay) ilaçlarından oluşan tedavi rejimini kullanan 70 hasta dahil edildi. İkinci gruba ise bizmutlu dörtlü tedavi olarak belirtilen tetrasiklin (50mg/kg/gün, 14 gün) + metronidazol (20mg/kg/gün, 14 gün) + bizmut (524mg günde 4 kez, 14 gün) + esomeprazol (2mg/kg/gün, 1ay) ilaçlarından oluşan tedavi rejimini kullanan 72 hasta dahil edildi. Tedavi etkinliğini değerlendirmek için tedavi bitiminden 4-6 hafta sonra gaita H. pylori antijen testi veya üre nefes testi (ÜNT) yapıldı. Test sonuçları negatif bulunan hastalarda H. pylori eradikasyonunun sağlandığı kabul edildi. Bulgular:Çalışmaya 70'i klasik üçlü tedavi, 72'si bizmutlu dörtlü tedavi alan toplam 142 hasta dahil edildi. Her iki grup arasında demografik özellikler, iştahsızlık dışında endoskopi endikasyonları ve endoskopik bulgular açısından istatistiksel anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:In children, the eradication rates of the classic triple therapy, which is considered as the first-line treatment for Helicobacter pylori (H. pylori) infection, have been declining in recent years due to increasing antibiotic resistance. Especially in regions with high clarithromycin resistance, the bismuth quadruple therapy is recommended as the first-choice treatment. In our study, the effectiveness of the classic triple therapy and the bismuth quadruple therapy was retrospectively compared. Materials and Methods: A total of 142 children aged between 12-18, who presented to the Pediatric Gastroenterology Clinic at Ankara Atatürk Sanatorium Education and Research Hospital between 2018 and 2023 with dyspeptic symptoms, underwent endoscopy and were diagnosed with H. pylori infection based on histopathological findings, were included in the study. Children who did not complete the treatment, did not follow up for testing after treatment completion, and had chronic illnesses were excluded from the study. Seventy patients were included in the first group, which received the classic triple therapy consisting of amoxicillin (50 mg/kg/day, 14 days) + clarithromycin (15 mg/kg/day, 14 days) + lansoprazole (1 mg/kg/day, 1 month) as the treatment regimen. The second group included 72 patients who received the bismuth quadruple therapy consisting of tetracycline (50 mg/kg/day, 14 days) + metronidazole (20 mg/kg/day, 14 days) + bismuth (524 mg four times a day, 14 days) + esomeprazole (2 mg/kg/day, 1 month) as the treatment regimen. To evaluate treatment effectiveness, H. pylori stool antigen test or urea breath test (UBT) was performed 4-6 weeks after treatment completion. If the test results were negative in patients, it was accepted that H. pylori eradication was achieved. Results: A total of 142 patients were included in the study, with 70 receiving the classic triple therapy and 72 receiving the bismuth quadruple therapy. There were no statistically significant differences between the two groups in terms of demographic characteristics, endoscopic indications except for decreased appetite, and endoscopic findings.