Kronik spontan ürtiker hastalarında demodeks akarlarının yoğunluğunun incelenmesi
Examination of the density of demodex mites in chronic spontaneous urticaria patients
- Tez No: 843255
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Kronik spontan ürtiker (KSÜ) 6 haftadan uzun süren, spesifik bir nedeni saptanamayan, hayat kalitesini ciddi anlamda bozabilen kaşıntılı ürtika plaklarıyla, bazen anjiyoödemle birlikte bazen de yalnızca anjiyoödem ile seyreden bir deri hastalığıdır. Medikal literatürde pek çok paraziter etken kronik spontan ürtiker ile ilişkilendirilmiş ve bu paraziter hastalıkların tedavisi ile kişilerin ürtiker şiddetinde azalma görülmüştür. Demodeks türleri memelilerin cildinde kommersal ya da parazitik olarak yaşamaktadır. Demodeks cinsi altında 150 kadar tür tanımlanmış olup çeşitli. Demodeks akarlarının insan cildinde yaşayan iki türü olup son zamanlarda bu akarlarların sayılarının artması başta rosacea olmak üzere çeşitli hastalıklarla ilişkisi ortaya konmuştur. Biz bu çalışmamızda ilk defa olmak üzere Demodeks akarlarının aşırı çoğalmasının KSÜ için bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 20.09.2021 tarihinden 20.05.2022 tarihine kadar Ankara Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümünde KSÜ hastalığı için takip edilen 100 hasta ile 50 gönüllü kontol grubu olarak dahil edilmiştir. Çalışmamız prospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Hasta ve kontrol grubunda standart yüzeyel cilt biyopsisi siyonoakrilat yapıştırıcı ile alınmış 1cm'lik alanda 5'ten fazla organizma görülmesi kişilerde artmış demodeks yoğunluğu olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın H0 hipotezi“Kronik ürtikeri olan ve olmayan gruplar arasında yanak demodeks yoğunluğu açısından fark yoktur”olarak belirlenmiştir. Demodeks dışında, iki grup arasındaki IgE, TPO, CRP, Hg ve aynı gruplar içinde Demoks artmış ya da artmamış gruplar arasında bahsedilen parametreler anlamlı farklılık açısından sınanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 100 hastadan 21'inde (%21) demodeks yoğunluğu artmış olarak bulunurken, kontrol grubunda 7 kişide (%14) demodeks yoğunluğu artmış olarak bulunmuştur. İki grup arasındaki bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmamış ve H0 hipotezimiz reddedilememiştir. (p = 0.3). İki grup arasında tıbbi literatürle uyumlu olarak IgE, TPO, CRP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. (p < 0.05). Hasta grubu içinde yanaktaki Demodeks miktarı artmış olan birey sayısı ile artmamış birey sayısı IgE açısından karşılaştırıldığında Demodeks taşıyan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış IgE oranı bulunmuştur. Bulduğumuz bu fark bilinen güncel tıbbi Literatüre göre ilk kez bu çalışmayla bildirilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada KSÜ hastalarında Demodeks yoğunluğu artmış olan hasta sayısını kontrol grubuna göre oransal olarak artmış bulsak da sonucumuz istatistiksel olarak anlamlı düzeye erişmemiştir. KSÜ hastaları içinde Demodeksi artan oranda bulunan hastaların artmayan hastalara oranla daha fazla IgE geliştirmesi Demodeks akarlarının immun sistemi Th2 yolağını aktive ettiğine dair bir bulgu olabilir, Demodeks karşı gelişen immün yanıtın niteliğine dair çalışmalar tıbbi literatürde sınırlıdır. Bu alanda daha fazla hasta ve kontrol sayısıyla ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a dermatologic disease that lasts longer than 6 weeks, generally has no specific cause, and manifests with itchy plaques that can seriously impair the quality of life, sometimes with angioedema, and sometimes with only angioedema. In the medical literature, many parasitic infestations have been associated with chronic spontaneous urticaria, and a decrease in the severity of urticaria has been observed with the treatment of these parasitic diseases. Various demodex species live on the skin of mammals as commersal or parasitic. Approximately, 150 species have been described under the demodex genus. There are two types of demodex mites that live on human skin, and recently, the increase in the number of these mites has been shown to be associated with various diseases, especially with rosacea. In this study, we investigated, for the first time whether excessive proliferation of Demodex mites constitutes a risk factor for CSU. Material and Methods: Between September 20, 2021 and May 20, 2022, 100 patients with Chronic Urticaria disease and 50 volunteer control group individuals were included in the study at the Department of Dermatology and Venereal Diseases in Ankara City Hospital. Our study was planned as a prospective case-control study. In both the patient and control groups, if more than 5 organisms were observed in a 1cm area obtained through a standard superficial skin biopsy using cyanoacrylate adhesive, it was considered as increased Demodex density in individuals. The null hypothesis (H0) of our study was defined as 'There is no difference in cheek Demodex density between groups with and without chronic urticaria. Apart from Demodex, the parameters of IgE, TPO, CRP, Hg between the two groups and the mentioned parameters within the groups with increased or not increased Demodex were tested for significant differences. Results: Among the 100 participants in the study, increased Demodex density was found in 21 (21%) individuals' cheeks, whereas in the control group, increased Demodex density was found in 7 (14%) individuals. This difference between the two groups did not reach statistical significance, and our H0 hypothesis could not be rejected (p = 0.3).