Lomber stabilizasyon cerrahisi sırasında farklı dozlarda uygulanan lidokain infüzyonunun postoperatif ağrı ve hemodinami üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of lidocaine infusion applied in different doses during lumbar stabilization surgery on postoperative pain and intraoperative hemodynamics
- Tez No: 843266
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YÖRÜKOĞLU, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ Lomber stabilizasyon cerrahisi, operasyon sonrası ağrı insidansı yüksek olan cerrahi girişimler arasındadır. Postoperatif ağrının kontrol altına alınması ve derlenmenin erken sağlanması, erken nörolojik değerlendirme açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı lomber stabilizasyon yapılan hastalarda intraoperatif dönemde intravenöz olarak farklı dozlarda lidokain infüzyonunun, postoperatif ağrı, postoperatif opioid kullanımı, opioid ilişkili yan etkiler ve intraoperatif hemodinami üzerine etkilerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Lomber stabilizasyon geçirecek 80 hasta L1 grubu (39 hasta) ve L2 grubu (41 hasta) olmak üzere iki gruba ayrıldı. L1 grubuna indüksiyondan sonra 1 mg/kg/sa lidokain infüzyonu uygulandı, L2 grubuna ise 2 mg/kg/sa lidokain infüzyonu uygulandı. Her iki gruba ait demografik bilgiler, operasyon boyunca kan basıncı, kalp hızı, saturasyon değerleri ve operasyon sonrası cerrahi süre kaydedildi. Derlenme ünitesinde 15. dakikada hastalarda Modifiye Aldrete Skoru değerlendirildi. Postoperatif dönemde hastalara 30. dakika, 2., 3., 6. ve 12. saatte VAS skoru kullanılarak sübjektif ağrı değerlendirmesi yapıldı. Postoperatif dönemde hastalara fentanil kullanılarak hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı, opioid tüketimi ve opioid ilişkili yan etkiler kaydedildi. BULGULAR Çalışmaya 46'sı kadın(%57,5) 34'ü erkek(%42,5) toplam 80 hasta dahil edildi. Cinsiyet, VKI, ASA ve cerrahi süre bakımından L1 ve L2 grupları arasından anlamlı bir fark bulunmadı (p >0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Lumbar stabilization surgery is among the surgical procedures with a high incidence of postoperative pain. Controlling postoperative pain and ensuring early recovery are important for early neurological evaluation. The aim of this study is to investigate the effects of intravenous infusion of different doses of lidocaine in the intraoperative period on postoperative pain, postoperative opioid use, opioid-related side effects and intraoperative hemodynamics in patients undergoing lumbar stabilization. Materials and Methods: 80 patients who would undergo lumbar stabilization were divided into two groups: L1 group (39 patients) and L2 group (41 patients). After induction, 1 mg/kg/h lidocaine infusion was applied to the L1 group, and 2 mg/kg/h lidocaine infusion was applied to the L2 group. Demographic information of both groups, blood pressure, heart rate, saturation values during the operation, and postoperative surgical time were recorded. Modified Aldrete Score was evaluated in the patients at the 15th minute in the recovery unit. In the postoperative period, patients underwent subjective pain evaluation using the VAS score at the 30th minute, 2nd, 3rd, 6th and 12th hour. In the postoperative period, patients received patient-controlled analgesia (PCA) using fentanyl, and opioid consumption and opioid-related side effects were recorded. Results: A total of 80 patients, 46 women (57.5%) and 34 men (42.5%) were included in the study. There was no significant difference between the L1 and L2 groups in terms of gender, BMI, ASA and surgical time (p >0.05).