Primer sklerozan kolanjitli hastalarda kontrastsız ERKP
Contrast-free ERCP in patients with primary sclerosing cholangitis
  1. Tez No: 843265
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnkomplet biliyer drenaj nedeniyle ERKP sonrası kolanjit riskinin primer sklerozan kolanjitli (PSK) hastalarda arttığı bilinmektedir. İnkomplet biliyer drenaj özellikle tüm safra ağacı 'seçici olmadan' doldurulan hastalarda beklenen bir durumdur. Bu çalışmada MRKP kılavuzluğunda drene edilecek dal kılavuz telle bulunduktan sonra 'selektif' kolanjiografi yapılan PSK'li hastalarla, MRKP kılavuzluğunda hiç kontrast verilmeden ('kontrastsız ERKP') endoskopik tedavi yapılan PSK'li hastalarda ERKP sonrası kolanjit riskinin farklı olup olmadığı araştırılmıştır.Ocak 2018 - Mayıs 2023 tarihleri arasında hastanemiz ERKP ünitesinde selektif kolanjiografi ve kontrastsız ERKP ile endoskopik tedavi yapılan PSK'lı hastaların kolanjit durumları retrospektif olarak değerlendirildi. Her hastaya endoskopik işlem öncesi antibiyotik proflaksisi yapıldı. Endoskopik tedavi hastanın anatomisine göre dilatasyon ve nazobiliyer drenaj veya dilatasyon ve plastik stent(ler) takma şeklinde yapıldı. Kolanjit; işlem sonrası klinik kolanjit bulguları, laboratuvar bulguları ve antibiyotik kullanımı nedeniyle hastanede yatış süresinin uzaması şeklinde tanımlandı. Protokole uygun 30 hastaya yapılan toplam 81 işlemin 43 (%53,1)'ü kontrastız, 38 (%46,9)'i selektif kontrastlı idi. Hiçbir hastaya non-selektif kolanjiografi yapılmadı. Kontrast verilmeyen 43 işlemin 5 (%11,6)'inde, selektif kolanjiografi yapılan 38 işlemin 3 (%7.9)'ünde kolanjit geliştiği saptandı (p=0.717). Toplam 68 işlemde daha önce ERKP yapılmıştı ve bu işlemlerin 6 (%8,8)'sında kolanjit gelişirken, daha önce ERKP yapılmamış 13 işlemin 2 (%15,4)'sinde kolanjit gelişti. İlk işlem veya daha önce ERKP yapılmış olması kolanjit riskini etkilemiyordu (p=0.608). 81 işlemin 12 (%14,8)'sinde intrahepatik taş vardı. Taş çıkartılan işlemlerin 2 (%16,7)'sinde kolanjit gelişti. Taşlı hastalar çalışmadan çıkartıldığında kalan işlemlerden kontrastsız ERKP yapılan 39 işlemin 5 (%12,8)'inde kolanjit gelişirken, selektif kontrast verilen 30 işlemin 1 (%3,3) 'inde kolanjit gelişti (p=0.223). Birlikte intrahepatik taş varlığı kolanjit riskini etkilemiyordu (p=0,338). Seçilmiş PSK hastalarında yapılan kontrastsız ERKP ve selektif kolanjiografi benzer kolanjit riski ortaya çıkartır. Bu yöntemleri non-selektif kolanjiografi ile kıyaslayan bir çalışma bu yöntemlerin etkinliğini daha iyi ortaya çıkartacaktır.
Özet (Çeviri)
Risk of cholangitis after ERCP increases in patients with PSC due to incomplete biliary drainage.It is an expected situation,especially in patients whose entire biliary tree is filled 'non-selectively'.It was investigated whether the risk of cholangitis after ERCP was different in patients with PSC who underwent 'selective' cholangiography after locating the branch to be drained with a guide wire under MRCP guidance, and who underwent endoscopic treatment without any contrast;under MRCP guidance. Cholangitis conditions of patients with PSK who underwent endoscopic treatment with selective cholangiography and contrast-free ERCP in the ERCP unit of our hospital between January 2018-May 2023 were evaluated retrospectively.Antibiotic prophylaxis was given to each patient before endoscopic procedure.Endoscopic treatment was performed by dilation and nasobiliary drainage,dilation and plastic stent placement,depending on the patient's anatomy.Cholangitis was defined as prolonged hospitalization due to clinical cholangitis findings,laboratory findings,antibiotic use after the procedure. 81 procedures performed on 30 patients;43(53.1%)were without contrast and 38(46.9%)were with selective contrast. Non-selective cholangiography was not performed.Cholangitis was found to develop in 5(11.6%)which contrast was not administered and in 3(7.9%)which selective cholangiography was performed(p=0.717).ERCP had previously been performed in 68 procedures and cholangitis developed in 6(8.8%),while cholangitis developed in 2(15.4%)of 13 procedure which ERCP had not been performed before.First procedure or previous ERCP did not affect the risk of cholangitis(p=0.608).There were intrahepatic stones in 12(14.8%)of 81. Cholangitis developed in 2(16.7%)of stone removal procedures.When patients with stones were excluded from the study,cholangitis developed in 5(12.8%)of 39 procedures in which contrast-free ERCP was performed,while cholangitis developed in 1(3.3%)of 30 which selective contrast was administered(p=0.223).Presence of concomitant intrahepatic stones did not affect the risk of cholangitis(p=0.338). Contrastfree ERCP and selective cholangiography performed in PSC patients have similar risk of cholangitis.A study comparing these methods with non-selective cholangiography will better reveal the effectiveness of these methods.