Perioperatif gelişen hipoterminin postoperatif metabolik ve inflamatuar mediatörler üzerine etkileri
Effects of perioperative hypothermia on postoperative metabolic and inflammatory mediators
- Tez No: 453866
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİRARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamız; Perioperatif istenmeyen hipoterminin, vital bulgular ile inflamatuar (Interlökin-8, 10, 18, 23 ve Pentraksin-3) ve metabolik yanıtlar (kortizol ve insülin) üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Lomber stabilizasyon operasyonu olan 18-65 yaş arası toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif, randomize kontrollü bu çalışmada; operasyon sırasında ısıtılma yapılan ve yapılmayan iki grup oluşturuldu. IL-8, IL-10, IL-18, IL-23, PTX-3, kortizol, insülin ile birlikte hemodinamik veriler, diürez, kanama miktarları, vücut ısıları, yan etkiler, cerrahi ve hasta memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Perioperatif diürezin grup K'da daha fazla olduğu, KAH'nın grup K da, SKB ve DKB'ın grup K da daha yüksek seyrettiği OKB ve SpO2 açısından gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı, ETCO2'nin grup N'de, vücut ısısı takiplerinin grup N'de daha yüksek seyrettiği gözlendi. Aldrate skorunda erken dönem yüksek skor ve daha az titreme ve kusma ile postanestezik bakım biriminden erken taburculuk grup N de daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study is aimed to investigate the effects of perioperative adverse hypothermia on vital signs and inflammation (IL-8, IL-10, IL-18, IL-23 and PTX-3) and metabolic responses (cortisol and insulin). Method: A total of 60 patients between the ages of 18 and 65, who were in the Lomber stabilization operation, were included in the study. In this prospective, randomized controlled study, 2 groups were constructed during the operation, with and without heating. Hemodynamic data, diuresis, bleeding quantities, body temperature, side effects, surgery and patient satisfaction were recorded with IL-8, IL-10, IL-18, IL-23, PTX-3, cortisol and insulin. Findings: There was no significant difference between the groups in terms of mean blood pressure and SpO2, in which the perioperative diuresis, was higher in group K, in patients with heart rate in group K, in systolic and diastolic blood pressure in group K, it was observed that body temperature follow-ups and ETCO2 were higher in group N. Aldrate score was higher in group N with early high score and less chills and vomiting and early discharge from postanesthetic care unit.