Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelde algılanan örgütsel desteğin psikolojik dayanıklılığa etkisi
The effect of perceived organizational support on psychological resilience of personnel working in pre-hospital emergency health services
- Tez No: 843283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL USTA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelde algılanan örgütsel desteğin psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Kırklareli ilinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personel arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 142 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri 2021 yılı Aralık ayında toplanmıştır. Bu dönemde yaşanan pandemi sebebiyle araştırma verileri online anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formunda demografik soruların yanı sıra, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ile Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS v21 ve Jamovi v 2.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda algılanan örgütsel desteğin, yönetici desteğinin ve çalışma arkadaşları desteğinin psikolojik dayanıklılık ile pozitif ve anlamlı ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırmada gerçekleştirilen regresyon analizleri sonucunda, yönetici desteği boyutunun yapısal stil boyutu üzerinde, çalışma arkadaşı desteği boyutunun ise sosyal yeterlilik ve sosyal kaynaklar boyutları ile psikolojik dayanıklılık üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personel tarafından algılanan örgütsel desteğin psikolojik dayanıklılığı arttıran bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the impact of perceived organizational support on psychological resilience among pre-hospital emergency healthcare personnel. The study was conducted using a relational survey model. The sample of the research consisted of a total of 142 participants selected from personnel working in pre-hospital emergency healthcare services in the province of Kırklareli, Turkey, using an appropriate sampling method. The data for the research were collected in December 2021. Due to the pandemic situation during this period, the research data were collected through an online survey method. The survey used in the research included demographic questions as well as the Perceived Organizational Support Scale and the Psychological Resilience Scale for Adults. The data obtained from the research were analyzed using IBM SPSS v21 and Jamovi v2.0 statistical software packages. The results of the correlation analysis in the research indicated that organizational support, coworker support and supervisor support was positively and significantly related to psychological resilience. Additionally, the regression analysis conducted in the research revealed that the supervisor support dimension had a positive and significant effect on the structural style dimension, while the coworker support dimension had positive and significant effects on social competence and social resources dimensions, as well as psychological resilience. As a result, it was concluded that perceived organizational support among personnel working in pre-hospital emergency healthcare services was a contributing factor to enhancing psychological resilience.