Ceza muhakemesi hukukunda fiil ve fiilin hukuki niteliğinin değişmesi
Change in the legal nature of the act and the act in criminal procedure law
  1. Tez No: 843286
  2. Yazar: HATİCE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada Türk hukukunda ceza muhakemesinin her aşamasında önemli işlevler ifa eden fiil incelenmektedir. İlk olarak fiil tekliği ve fiil çokluğu ile bunlara ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Daha sonra fiilin bağlantılı olduğu davasız yargılama olmaz ilkesi, non bis in idem ilkesi gibi bazı muhakeme ilkelerinin muhakemenin konusu fiile etkisi irdelenmiştir. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu düzenlemeleri kapsamında, muhakemenin bütün aşamaları açısından fiilin nasıl düzenlendiği belirlenmiş ve içtima kurumu ile ilişkisine yer verilmiştir. Son olarak fiilin hukuki niteliğinin değişmesi kavramı, bu kavram ile davasız yargılama olmaz ilkesi ile ek savunma kurumu, doktrin ve Yargıtay kararları doğrultusunda anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the act that performs important functions at every stage of criminal procedure in Turkish law is examined. First of all, the limitations of the actand the criteria and opinions about the sameness of the act are given. Then, some principles of reasoning, such as the principle of no trial without a lawsuit, which the act is related to, and the principle of non bis in idem, and the effect of the reasoning on the act are examined. In addition, within the scope of the regulations of the Code of Criminal Procedure, how the act is regulated in terms of all stages of the procedure has been determined and its relationship with the institution of concurrence is given. Finally, the concept of changing the legal nature of the act has been tried to be explained in line with the principle of no trial without trial with this concept, in line with the doctrine of the additional defense institution and the decisions of the Court of Cassation.