Dijital miras
Digital inheritance
- Tez No: 843301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA HIZIR ASRAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal medya hesapları, elektronik posta hesapları, kripto varlıklar, bulut uygulamalar, dijital oyunlar gibi dijital varlıkların miras yoluyla intikal edip edemeyeceğine ilişkin bir görüş ortaya konulmasıdır. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının giderek artması, insanların düşüncelerini, isteklerini ve eğilimlerini etkilemiş ve günlük yaşamlarımızda köklü değişikliklere yol açmıştır. İnternet kullanımı gündelik yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve dijital ortamda gerçekleştirilen ekonomik faaliyetlerin yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel kullanıma özgülenen dijital varlıkların yanı sıra maddi değere sahip dijital varlıklar da ortaya çıkmıştır. Dijital varlıklara sahip olan kişilerin vefat etmeleri, onların sahip oldukları dijital varlıkların akıbeti konusunda belirsizliklere ve yorum farklılıklarına yol açmıştır. Bu gelişmeler sonucunda dijital miras kavramı gerek öğretide gerek yargı kararlarında sıkça tartışılan bir hukuki mesele haline gelmiştir. Çalışmamızda dijital varlıkların miras yoluyla intikale elverişli olup olmadığı konusu ele alınacak, bu konuda ileri sürülen fikirlere değinilecek ve miras hukukunun temel ilkeleri de göz önünde bulundurularak güncel gelişmeler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to express an opinion on whether digital assets can be inherited to such as social media accounts, e-mail accounts, crypto assets, cloud applications, digital games. The development of technology and the increasing use of the Internet have influenced individuals' thoughts, wishes and inclinations and have led to radical changes in our daily lives. The use of the Internet has become an indispensable part of our daily lives, and with the spread of economic activities conducted in the digital environment, digital assets with material value have emerged alongside digital assets for personal use. The death of individuals who own digital assets has led to uncertainties and differences of interpretations regarding the fate of their digital assets. These developments have made the concept of digital inheritance a legal issue that is frequently discussed in both doctrine and case law. In our study, we will discuss the question of whether digital assets are suitable for inheritance by succession, the ideas put forward on this issue will be mentioned and offer an opinion will be put forward in the light of current developments, taking into account the basic principles of inheritance law.