Koşut (Paralel) Eğitim Programı modeline göre farklılaştırılmış fen bilimleri dersinin özel yetenekli öğrencilerin akademik başarıları, bilgi işlemsel düşünmelerine etkisi
The effect of differentiated science curriculum on academic achievement and computational thinking of gifted and talented students according to Parallel Curriculum Model
- Tez No: 843300
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Özel yetenekli öğrenciler, ülkemizde ve dünyada tanılanması, eğitimleri üzerine en çok düşünülmesi ve değer verilmesi gereken gruplardan biridir. Özel yetenekli bir bireyin eğitimi sadece bireyin kendine katkı sağlamaz aynı zamanda yetiştiği toplumunda geleceğini değiştirebilir. Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinin desteklenmesi için tek tip eğitimden uzaklaşarak özel yetenekli bireylerin ilgi alanları, meraklarını destekleyecek farklılaştırılmış eğitim uygulanmalıdır. Özel yetenekli bireylerin, meraklarını destekleyecek derslerden biri de Fen Bilimleridir. Bu sebeple Fen Bilimleri gündelik hayatla ilişkilendirilerek özel yetenekli bireylerin gelişimlerine katkı sağlaması için farklılaştırılmış güncel ders planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmanın temel amacı, Özel yetenekli öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak farklılaştırılmış Fen Bilimleri programının geliştirilmesi, uygulanması ve etkililiğinin sınanmasıdır. Araştırma, Fen Bilimleri dersinde yer alan“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi Koşut (Paralel) Eğitim Modeli temelinde tasarlanmıştır. Araştırma, Tokat BİLSEM 'e devam eden 6. Sınıfta eğitim gören 12 öğrenci deney grubunda,12 öğrenci kontrol grubundaki olmak üzere toplam 24 özel yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda yer alan öğrencilere farklılaştırılmış eğitim verilirken kontrol grubundaki öğrencilere müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma kapsamında Farklılaştırılmış Fen Bilimleri programının öğrencilerin akademik başarılarındaki değişimi belirlemek için araştırmacı tarafından“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi çerçevesinde akademik başarı testi geliştirilmiştir. Bilgi işlemsel düşünmelerine etkisini gözlemlemek için ise“Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyi”ölçeği uygulanmıştır. Akademik başarı testi ve ölçek ön test son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve TAP analizi programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon İşaretlenmiş Mertebeler Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, özel yetenekli öğrenciler için hazırlanan Farklılaştırılmış Fen Bilimleri programının deney grubu lehine, akademik başarıları ve Bilgi işlemsel düşünmeleri üzerinde anlamlı bir farklılık vardır. Araştırmanın sonucunda, farklılaştırılmış programın özel yetenekli öğrencilerin akademik başarılarını arttırmış ve Bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, gifted students are one of the groups whose identification and education should be considered and valued the most. The education of a gifted individual not only contributes to the individual himself/herself but also can change the future of the society in which he/she grows up. In order to support the education of gifted students, differentiated education should be applied to support the interests and curiosities of gifted individuals by moving away from uniform education. One of the courses that will support the curiosity of gifted individuals is Science. For this reason, differentiated current lesson plans are needed to contribute to the development of gifted individuals by associating Science with daily life. The main purpose of the research is to develop, implement and test the effectiveness of a differentiated Science programme considering the interests and needs of gifted students. The research was designed based on the Parallel Education Model for the“Systems in Our Body”unit in the Science course. A total of 24 gifted students, 12 in the experimental group and 12 in the control group, attending 6th grade at Tokat BİLSEM participated in the study. While the students in the experimental group received differentiated education, the students in the control group did not receive any intervention. Within the scope of the research, an academic achievement test was developed by the researcher within the framework of the“Systems in Our Body”unit to determine the change in students' academic achievement of the Differentiated Science Programme. In order to observe the effect on their computational thinking, the“Computer Thinking Skill Level”scale was applied. Academic achievement test and scale were applied as pre-test and post-test. SPSS and TAP analysis programmes were used to analyse the data. Arithmetic mean, standard deviation, Mann Whitney-U test and Wilcoxon Signed Ranks Test were used to analyse the data. According to the findings of the study, there is a significant difference on academic achievement and computational thinking in favour of the experimental group of the differentiated science programme prepared for gifted students. As a result of the study, the differentiated programme increased the academic achievement of gifted students and improved their computational thinking skills.