Eine studie zur feststellung der digitalen kompetenzen von angehenden deutschlehrkräften
Almanca öğretmen adaylarının dijital yeterliklerini belirlemeye yönelik bir çalışma
- Tez No: 843306
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Covid-19 Pandemisi ile eğitim dünyası yeni bir boyut kazandı, çünkü eğitim dünya çapında uzun bir süre boyunca uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşti. Öğretmenlerin dijital yeterliklerinin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Deneyim ve araç eksikliği, öğretimi zorlaştırdı. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı Almanca Öğretmen adaylarının dijital yeterliklerini belirlemek ve cinsiyet, yaş, doğum yılı ve öğrenim yılına bağlı olarak yeterlik düzeylerindeki farklılıkları ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, anket ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemlerinden oluşan karma yöntem modeli seçilmiştir. Bu araştırma kapsamında, 2022/2023 akademik yılında Marmara Bölgesi'ndeki üniversitelerde öğrenim gören Almanca Öğretmen adaylarına yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Almanca Öğretmen adayları dijital yeterliklerini yüksek düzeyde değerlendirmişlerdir. Doğum yılına bağlı olarak anlamlı bir fark tespit edilmiş; bu kapsamda, 1980 sonrası doğanlar 1980 öncesi doğanlara göre daha yüksek bir toplam puan elde etmişlerdir. Nitel verilerin sonuçlarına göre de çoğunluk kendilerini yetkin ve ortalamanın üzerinde görmektedir. Katılımcılar, Öğretim Teknolojileri dersi dışında, üniversitenin dijital yeterliklerin geliştirilmesinde eksik kaldığı yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Covid 19 pandemic added a new dimension to the education world, as distance learning was used to teach classes worldwide for a long period of time. It became apparent that teachers lacked digital competencies. Missing experience and tools made teaching challenging. In this context, the purpose of this study is to determine the digital competencies of German language teacher candidates and to show the differences in their competency levels according to gender, age, year of birth, and semester of study. For this purpose, the mixed-method design was chosen, which consists of a questionnaire and a semi-structured guided interview. The study's analysis is based on a questionnaire of German language teacher candidates studying at the universities of Marmara region in the academic year 2022/2023. As a result, it was found that the German language teacher candidates rated their digital competencies highly. A significant difference was found based on the year of birth; those born after 1980 achieved a higher total score than those born before 1980. The evaluation of the qualitative data showed that the majority also rated themselves as competent and above average. In more detail, the participants noted that the promotion of digital competencies, apart from the instructional technology classes, is lacking at the university.