Özel yetenekli öğrencilere yönelik Soğuk Yönetici İşlevler Testinin geliştirilmesi
Development of the Cold Executive Functions Test for gifted students
- Tez No: 843307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİLENA ZİNOVİA LEANA TAŞCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin soğuk yönetici işlevleri kapsamında; set değiştirme-ketleme, dikkat, çalışma belleği ve planlamayı ölçmek için geliştirilen performans testinin geçerlilik ve güvenirliğinin test edilmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma; İstanbul ili, Bahçelievler ilçesi Bilim ve Sanat Merkezi'nde eğitim gören ve 7. sınıfa devam eden 93'i kız, 91'i erkek olmak üzere 184 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri tez kapsamında geliştirilen 'Soğuk Yönetici İşlevler Testi (SYİT) aracılığıyla elde edilmiştir. Testin her bir alt işlevi için 3'er, testin tamamı için 7 (ikisi bilişim uzmanı olmak üzere), toplamda 19 konu uzmanından görüş alınmış ve ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. 40 öğrenci ile pilot çalışmaları tamamlanan SYİT'in ölçüt geçerliliği için, öğrencilerle 'Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET)', 'D2 Dikkat Testi', 'n-Geri Çalışma Belleği Testi' ve 'İstanbul 5 Küp Planlama Kulesi Testi (İ5KPK)' uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; SYİT/Set Değiştirme-Ketleme Alt Testi ve WKET puanları arasında, SYİT /Dikkat Alt Testi ve D2 Dikkat Testi puanları arasında, SYİT/Çalışma Belleği 1 Testi ve n-Geri Görsel Çalışma Belleği Testi puanları arasında, SYİT/Planlama Alt Testi ve İ5KPK Testi puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Faktör analizi sonucunda; eşleşen testlerin ortak bilişsel bileşene duyarlı değerlendirmeler yaptığı görülmüştür. Sadece SYİT/Çalışma Belleği 2 alt testi ve n-Geri İşitsel Çalışma Belleği Testi arasında anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Test tekrar test yöntemine göre; alt testler için güvenirlik katsayıları (p değerleri); set değiştirme-ketleme için .00, dikkat için .00, çalışma belleği için .25 ve planlama (hareket fazlası) için .00 olarak hesaplanmıştır. SYİT toplam puanları arasında da .00 oranında güvenirlik katsayısı (p değeri) elde edilmiştir. Bu veriler ışığında SYİT'in Çalışma Belleği Alt Testi haricinde tüm alt testlerinde güvenilir ve Çalışma Belleği 2 Alt Testi haricinde tüm alt testlerinde geçerli bir test olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is within the scope of the cold executive functions of gifted students; It is testing the validity and reliability of the performance test developed to measure set switching inhibition, attention, working memory and planning. In the research, survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with 184 students, 93 girls and 91 boys, studying at the Science and Art Center in Bahçelievler, Istanbul and attending the 7th grade. The data of the research were obtained through the 'Cold Executive Functions Test' (SYIT) developed within the scope of the thesis. Opinions of 19 subject matter experts in total, 3 for each sub-function of the test and 7 for the whole test (two of whom were informatics experts), were taken and relevant arrangements were made. For the criterion validity of the SYIT, whose pilot studies were completed with 40 students, the 'Wisconsin Card Sorting Test (WKET)', 'D2 Attention Test', n-Back Working Memory Test and 'Istanbul 5 Cube Planning Tower Test (I5KPK)' were applied to the students. As a result of the research; between SYIT/Set Switching-Inhibition Subtest and WCST scores, between SYIT/Attention Subtest and D2 Attention Test scores, between SYIT/Working Memory 1 Test and n-Back Visual Working Memory Test scores, between SYIT/Planning Subtest and İ5KPK Test scores significant relationships were found. As a result of factor analysis; matching tests were found to make assessments sensitive to the common cognitive component. No significant correlation was found between only the SYIT/Working Memory 2 Subtest and the n-Back Auditory Working Memory Test. According to the test-retest method; The reliability coefficients (p value) for the subtests were calculated as .00 for set switching inhibition, .00 for attention, .25 for working memory, and .00 for planning (excessive activity). A reliability coefficient (p value) of .00 was obtained among the SYIT total scores. In the light of these data, it can be said that SYIT is reliable in all subtests except the Working Memory Subtest and valid in all subtests except Working Memory 2 Subtest.